Za ovaj grad kažu da u njemu živi najviše Srba posle Beograda
Britanski časopis "The Economist" je rangirao ukupno 172 grada na svetu kako bi napravio konačnu listu koji su to najkvalitetniji gradovi za život u ovoj godini.
Lista koju sastavlja časopis "The Economist" svake godine ima zadatak da da odgovor na pitanje koji je najbolji grad za život protekloj godini. Najbolji grad za život u 2022. godini je ponovo Beč.
Na rangiranje utiču različiti faktori kvaliteta života, zdravstveni sistem, obrazovanje, kultura i infrastruktura. Tu su takođe i socijalna bezbednost, politička stabilnost i niska stopa kriminala. Interesantno je navesti da se rangiraju uslovi u 172 grada u odnosu na 140 prošle godine, i to da je ovo je druga godina u kojoj indeks uključuje uslove vezane za kovid.
Beč je, prema pisanju časopisa "The Economist", po treći put u poslednjih pet godina došao na prvo mesto najboljih gradova u Evropi. Bečlije imaju jedan sasvim zgodan termin, lebenskunst. To je umeće dobrog življenja, a Beč je sa svojim restoranima i muzejima zaista savršeno mesto za "vežbanje" umetnosti.
Ovaj grad nudi obilje mogućnosti za kulturu i zabavu, kao i dobru infrastrukturu i opštu stabilnost.
Beč ima 99.1 od 100 mogućih bodova, što ga stavlja odmah ispred Melburna. Sidnej i Osaka se nalaze na trećem mestu liste na kojoj zaista dominiraju australijski, kanadski i japanski gradovi.
Najvažniji kriterijumi za ocenjivanje su svakako stopa kriminala i složena gradska infrastruktura. Ti kriterijumi negativno utiču na život u svakom smislu. Upravo to je neke veće gradove poput Londona, Njujorka i Pariza stavilo na loše pozicije na listi, iako su poznati po svojim atraktivnim kulturnim i društvenim aktivnostima.
Na samom kraju liste se ponovo nalazi Damask iz Sirije, u kome građanski rat traje već deset godina. Pored Sirije, tu se nalaze i gradovi iz Rusije i Ukrajine, zbog očiglednih razloga, piše B92.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.