Kada je pravo vreme da povedete bebu na letovanje? Evo najtačnijeg odgovora

Deca i adolescenti imaju usporeni odgovor na visoke temperature

07.07.2024. 11:58
  • Podeli:
beba, mama, dete. plaža pixabay-668a66a183872.webp Foto: Pixabay

Temperature ponovo rastu i zbog toga su mnogi mladi roditelji u dilemi – da li treba ići sa malom bebom na more. Predsednik Udruženja pedijatara Srbije dr Georgios Konstantinidis je vrlo jasno rekao da novorođenče nema šta da traži na moru.

"Dakle, to je onaj uzrast do četiri nedelje, pa i šest nedelja. Kada sam ja počinjao pedijatriju, onda su rekli čak do šest nedelja da bebama ne treba ni nokte seći, zbog tog njihovog oslabljenog imunološkog odgovora i mogućnosti da se i ta minimalna trauma pretvori u infekciju", istakao je dr Konstantinidis za RTS.

Napomenuo je da se svaka infekcija i povišena temperatura kod novorođenčeta smatra kao da postoji generalizovana infekcija i svako novorođenče će biti primljeno u bolnicu.

Dr Konstantinidis je istakao da treba izbegavati svako putovanje dok beba ne navrši šest meseci.

"Do šest meseci možemo bebu izvesti u nekim jutanjim ili u nekim večernjim satima, ako nema previše komaraca. Definitivno je to uzrast kada odojčad i mala deca, čak i starija od šest meseci, veoma teško se adaptiraju i nemaju odgovarajući odgovor na tu povišenu temperaturu", istakao je predsednik Udruženja pedijatara Srbije.

Naveo je kako deca i adolescenti imaju usporeni odgovor na visoke temperature, ali da deca do godinu dana, pa i nešto starija, ni to ne mogu da urade.

"Naime, njihovi organi, organski sistemi su u razvoju, a takođe, veoma značajno, oni imaju veliku, veću telesnu površinu, odnosno telesnu masu u odnosu na odrasle, veću količinu vode i mnogo teže regulišu i brže gube vodu putem kože, posebno ukoliko je napolju vlažno vreme", objasnio je dr Konstantinidis.

Dodao je kako odojčad i deca do godinu dana imaju veoma tanku kožu i da je reakcija na sunčeve zrake mnogo dramatičnija nego kod odraslih i da se opekotine javljaju jako brzo.

"Sa druge strane, većina proizvođača i većina dermatologa čak i ne preporučuje primenu bilo kakvih zaštitnih sredstava zbog tog mogućeg iritirajućeg delovanja na kožu, posebno do šest meseci, pa i godinu dana", napomenuo je doktor.

Dr Konstantinidis je ocenio kako virusne infekcije u uslovima globalnog zagrevanja više nemaju sezonski karakter, a posebno je istakao rotavirus koji pravi veoma teške infekcije i zbog čega je i u toku kampanja da se započne vakcinacija i protiv tog virusa.

"Odmor treba da bude zadovoljstvo za sve. Sa detetom do godinu dana, to apsolutno nije ni za roditelje. Koliko god da imate dobre i, da tako kažem luksuzne uslove, vi nikad nećete imati uslove kao kod kuće. Ta jedna godina, mislim da je nešto što naši mladi roditelji možda mogu da propuste da bi im svaka naredna možda bila zadovoljstvo", istakao je dr Konstantinidis.

Kada je reč o putovanju sa decom, istakao je da je i to problematično, naročito kada nije sopstvenim prevozom, pošto je rizik na autobuskim i železničkim stanicama i aerodromima neverovatno veliki.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()