U izradi izveštaja u obzir se uzimaju brojni faktori i kategorije
Na samom vrhu liste najbezbednijih zemalja se nalazi Island, nakon kog slede skandinavske zemlje, što i nije neko iznenađenje. Naša zemlja se nalazi u prvoj trećini, dok su od zemalja iz regiona najbolje plasirane Slovenija i Hrvatska.
Najnoviji izveštaj Globalnog indeksa mira, napravljen od strane Instituta za ekonomiju i mir, je predstavio analizu globalnih trendova u miru, njegovoj ekonomskoj vrednosti i načinu razvoja društava. Njegov zadatak je bio da rangira zemlje, odnosno da u izveštaju navede koje su trenutno najbezbednije zemlje na svetu.
U izradi izveštaja u obzir se uzimaju brojni faktori i kategorije, među kojima su percepcija kriminala, stopa ubistava, nasilnih demonstracija ili političke nestabilnosti. Osim toga, deo se odnosi i na uvoz i izvoz oružja, uticaj terorizma, mogućnost nuklearnog i teškog naoružanja i ostalo.
Na samom vrhu liste se nalazi Island, dok je na drugom, odnosno trećem Novi Zeland i Irska. Od zemalja iz regiona, najbolje plasirane su Slovenija i Hrvatska, na 8. odnosno 14. mestu, a Srbija se nalazi na 65. mestu. Crna Gora se nalazi na 45. mestu.
Na samom dnu liste, kao najmanje bezbedne zemlje, nalaze se Afganistan, Južni Sudan, Jemen, Sirija, Rusija i Ukrajina. Izveštaj nam takođe potvrđuje da se već devet godina zaredom pogoršava globalni mir, ove godine za 0.42%. Kao glavni uzroci pogoršanja mira naveden je sukob u Ukrajini i Izraelu, ali je intenzitet sukoba rastao širom sveta čak i ranije.
Da stvari nisu samo loše, pokazuje i trend određenih zemalja koje su napredovale na listi.
Zemlje koje su napravile najveći pozitivni pomak su Libija, Burundi, Obala Slonovače i Oman.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.