Tri znaka da nešto nije u redu tokom leta avionom

Evo na šta bi trebalo obratiti pažnju

05.03.2024. 22:30
  • Podeli:
ruski avion falkon 10 shutterstock_428283799-65ad61343bd12.webp Foto: Shutterstock

Putnici u avionu se dele na one koji sednu u letelicu i "isključe glavu" i na one koji svakog trenutka razmišljaju o tome da svakog trenutka nešto može da se desi, iako se avio-transport smatra najbezbednijim vidom transporta.

Koji znakovi upućuju da sa avionom zaista nešto nije u redu?

O tome koliko je avionski transport bezbedan govori i činjenica da su se u prošloj, 2023. godini, dogodile samo dve nesreće sa fatalnim ishodom na komercijalnim letovima. Ukoliko to uporedimo sa drumskim saobraćajem, koji je na kratkim relacijama obično alternativa avionskom i gde se gotovo svakodveno dešavaju saobraćajne nezgode, shvatićemo da možda i nema toliko razloga za brigu. Postoje, međutim, situacije na letu koje zaista ukazuju da nešto nije u redu. O tome na šta bi trebalo obratiti pažnju za portal Metro govorila je Lisa Hjuz, bivša stjuardesa sa višegodišnjim iskustvom u letenju. 

Ponašanje posade može ukazivati da nešto nije kako treba

Učestala komunikacija između članova posade u kabini, kao i između stjuarda i stjuardesa i pilota koji se nalaze u kokpitu, u pojedinim situacijama može ukazivati na problem na letu. Promene u tonalitetu i hitne najave su nešto što putnici, ukoliko obrate pažnju, svakako mogu primetiti. "Posada takođe može pripremiti i opremu za hitne slučajeve ili izdvojiti fizički sposobne pojedince da im pomognu u eventualnoj evakuaciji putnika", navela je Hjuz. 

Neobični signali na koje bi trebalo obratiti pažnju

Letenje avionom gotovo uvek podrazumeva i prolazak kroz zonu turbulencija. Ovo zaista nije razlog za brigu. Međutim, iznenadne vibracije na letu, neobični zvukovi koje izdaje letelica ili neočekivane promene u visini letenja mogu ukazivati na to da postoje određeni mehanički problemi. Znak za uzbunu mogu biti i treperenje svetla u kabini aviona, "ispadanje" maski sa kiseonikom iz prostora iznad sedišta, kao i pokretanje protokola za evakuaciju u hitnim slučajevima. 

Neplanirano sletanje aviona ukazuje da problemi zaista postoje

Odluka za neplanirano sletanje, koju donose piloti u komunikaciji sa tornjem, može ukazivati na to da je tokom leta došlo do neprevdiđenih okolnosti. Međutim, to ne mora nužno značiti da su po sredi problemi tehničke prirode - može se desiti da je nekom od putnika pozlilo ili da je na planiranoj ruti došlo do vremenskih nepogoda. U izuzetnim slučajevima, naglo sletanje može biti izazvano i sigurnosnim pretnjama, na osnovu kojih su piloti procenili da je bezbednije spustiti se na kopno nego nastaviti let. Svakako, ukoliko do ovakve situacije dođe, vrlo je važno slušati instrukcije letačkog osoblja i ne paničiti.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()