Jako je važno proveriti informacije o agenciji ili smeštaju pre nego što ostavite svoje podatke, a kamoli prosledite novac
Sezona odmora je u punom jeku.
Mnogi traže primamljive destinacije za putovanja, pristupačan smeštaj i razumne cene avio karata.
Zbog toga mogu da budu žrtve sve češćih internet prevara.
Kako biste ih izbegli, donosimo vam nekoliko praktičnih saveta o tome kako prepoznati i izbeći tu vrstu prevara.
Onlajn turističke prevare su rastući "sistemski i globalni" problem, kažu iz Svetske turističke organizacije, agencije Ujedinjenih nacija.
To potvrđuje Jovana Radojičić koja više od 10 godina organizuje putovanja za svoje klijente. Navodi da je prevaru na internetu jednostavno organizovati.
"Na internetu je vrlo lako napraviti masku neke usluge. Postoje slika hotela, bazena, velelepnih soba, restorana i sličnoa da zapravo na toj lokaciji uopšte to ne postoji", kaže Radojičić.
Druga opcija je da hotel postoji, ali da vam je uplaćen jedan dan od 10 i da vas ostave na cedilu.
Zbog toga je jako važno proveriti informacije o agenciji ili smeštaju pre nego što ostavite svoje podatke, a kamoli prosledite novac.
"Prvo što treba da uradite je da proverite da na destinaciji gde želite da putujete postoje objekat, postoji restoran, aviokompanija i dalje funkcioniše. Drugi korak koji je po meni obavezan je da uporedite cene. Ponuda je ogromna, ako je ta cena koju ste vi izabrali drastično niža, tu nešto fali. Ili usluga, ili ceo hotel", dodaje Radojičić.
Zbog toga razmislite pre nego što kliknete.
Kontaktirajte pouzdane servise za rezervaciju smeštaja i tražite i mogućnost plaćanja po dolasku ili bez ostavljanja podataka sa kartice.
"Čak i te neke mailing opcije gde vi ostavite svoj mail da bi dobili ponudu, posle može da vam stigne link - klinknite ovde da vidite ponudu i tako vam uđe virus na računar ili telefon", zaključuje agent individualnih putnih aranžmana Jovana Radojičić.
Sve navedeno potvrđuju iz kompanije za internet bezbednost Kaspersky i upozoravaju i na razne nagradne igre.
Navode da se često pod izgovorom ankete traže lični podaci građana koji mogu da se zloupotrebe u svrhe krađe identiteta ili neovlašćenog pristupa bankarskim računima.
Možda bi ipak trebalo vratiti se starom pravilu da je najbolja preporuka od onih kojima verujete.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.