Svi bi hijaluron - moderno, ali opasno: Dr Novaković za UNU objašnjava zašto imamo sve više lažnih stručnjaka

Na koji način pacijenti mogu proveriti lekara kod koga žele da odu i nešto poprave?

Autor: Web UNA TV
12.03.2024. 17:32
  • Podeli:
marijan novaković-65f082083759a.webp Foto: UNA

"Nadrilekarka koja je imala ordinaciju na 20. spratu jedne zgrade u naselju Beograd na vodi prebačena je u Centralni zatvor." Ovakvi naslovi pune novinske članke poslednjih par dana, dok su, poslednjih meseci njenu "lažnu" ordinaciju punili neobavešteni pacijenti. 

Prema pisanjima novinara, ova žena je "upropastila više od 40 pacijenata". I ovo se nažalost, ne dešava prvi put u Srbiji, jer se svi još uvek sećamo nadrilekara Save Kneževića i njegove majke, koji je takođe radio isto što i aktuelna takozvana zubarka. 

Kako stati ovome na put, kako i na koji način pacijenti mogu proveriti lekara kod koga žele da odu i nešto poprave i da li treba da "jurimo" za atraktivnim akcijama ordinacija? O ovoj temi, u emisiji "Popodne", pričali smo sa prof. dr Marijanom Novakovićem, bivšim predsednikom Republičke komisije za estetsku i plastičnu hirurgiju.

"Ceo život sam posvetio plastičnoj hirurgiji i uvek smo se trudili da edukujemo adekvatno naše mlade kolege u domenu plastične hirurgije. Pojavom tog termina anti-ejdžing, i u svetu, ne samo kod nas, nastali su problemi, sa aspekta plastične hirurgije. Šta god da se desi od komplikacija na licu, odumiranje tkiva, dela kože, usne, kože čela, svi kažu jao šta ovi estetičari uradiše. Sve se vezuje za plastičnu hirurgiju. A tu anti-ejdžing medicinu radi najrazličitiji profil lekara", ističe Novaković i dodaje: 

"Čak i stomatolozi. I njima je u Republičkoj stručnoj komisiji određeno šta samo mogu da rade, uz adekvatnu edukaciju i adekvatno sredstvo koje primenjuju. Oni bukvalno mogu samo perioralnu regiju. Kada se pravio Pravilnik o načinu edukacije, ko može da edukuje, žalili su se što kad završe protetske radove na gornjoj vilici, proteze, zube, uvek ostane, naročito kod starijih osoba, usahlost usne, onda imaju pravo samo oko usana da daju taj hijaluron. Prebacili su se mnogo i na druge stvari, za šta nemaju prava", ističe dr Novaković.

Ipak, prisutno je mnogo lekara i edukatora iz oblasti antiejdžinga, i stručnih i nestručnih u našoj zemlji.

"Anti-ejdžingom mogu da se bave svi lekari raznih specijalnosti uz edukaciju. Po meni ta edukacija nije dovoljno duga, naročito praktični deo. Teorijski svako može da nauči dvadeset, trideset, pedeset strana, ali praktično, mnogo mora više da se vežba. Kada ste na specijalizaciji uvek radite sa mentorom, lakše, pa sve teže zahvate. Mi to kažemo 'vodimo im ruku' u periodu kada su mladi specijalisti. A tog antiejdžinga se nažalost svi dohvatiše", naglašava gde je problem dr Marijan Novaković i podseća da samo edukaciju iz anti-ejdžinga mogu da rade nastavnici plastične hirurgije i dermatolozi.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()