Evo i zašto to radimo
Da li ste ikada sebi rekli laž jer bi prihvatanje istine bilo preteško? Prema istraživanju objavljenom u časopis Philosophical Psychology, niste sami. Samozavaravanje je prilično uobičajeno i predvidljivo, a naučnici su identifikovali četiri osnovne strategije za ovakvo ponašanje.
Evo četiri faze kroz koje prolazimo kada lažemo sebe.
Prva strategija samoobmane je preuređenje svojih uverenja, što znači ubeđivanje u nešto drugo kako bi se izbegla neprijatna istina. Na primer, ako je otac ubeđen da je njegov sin dobar učenik, a sin ima loše ocene, otac bi mogao da tvrdi da predmet nije toliko važan ili da nastavnik nije dobro objasnio gradivo.
Druga strategija uključuje selektivno biranje činjenica i izbegavanje ljudi, mesta ili informacija koje bi mogle stvoriti kognitivnu disonancu. U primeru oca i sina, otac bi mogao preskočiti roditeljski sastanak kako bi izbegao da se nosi sa sramotnim informacijama.
Treća strategija uključuje sumnju u kredibilitet izvora. Ako nema jasnog dokaza za nešto, postaje lakše odbaciti problematične istine. U ovom slučaju, otac bi mogao posumnjati u objektivnost ili rasuđivanje nastavnika, što olakšava odbacivanje problema.
Poslednja strategija uključuje tumačenje dvosmislenih situacija na način koji odgovara već postojećem verovanju. Na primer, ako nastavnik nežno sugeriše da sin ima problema, a otac očekuje jasniju izjavu o poteškoćama, on bi nežan pristup učitelja mogao protumačiti kao znak da njegov sin ipak dobro napreduje.
Razlog za takvu samoobmanu je očuvanje slike o sebi i održavanje motivacije, smatraju naučnici. Ove strategije nisu zlonamerne, već su deo kognitivnog sistema koji nam pomaže da zadržimo fiksni pogled na sebe i svet oko nas. Međutim, ove strategije mogu postati problematične kada jednostavno ima previše laži ili smo otišli predaleko s njima.
Većina nas voli da misli da smo iskreni prema sebi, ali prema ovom istraživanju, samoobmana je uobičajena i svi je koristimo na isti način. Sledeći put kada osetite da možda potiskujete istinu, obratite pažnju na ove četiri strategije samoobmane, piše mbg i prenosi 24sata.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.