Iako možda nije tradicionalan kod nas, kod Kineza je prisutan vekovima.
Čaj od jasmina je veoma popularan u istočnjačkoj kulturi.Od 14. veka njegova popularnost se širi i van granica Kineskog carstva, pa stiče veliku popularnost i u drugim zemljama Azije, a kasnije i Evrope.
Svoju popularnost verovatno duguje svom besprekornom, nežnom ukusu i opuštajućoj aromi.
Koristi se i u tradicionalnoj kineskoj medicini, najčešće u borbi protiv upalnih procesa.
Veruje se da umanjuje stres i da ima blagotvorno dejstvo za celokupan organizam.
Ovaj čaj je veoma bogat antioksidansima katehinom i polifenolom, posebno zdravim materijama koje se bore protiv štetnih slobodnih radikala.
Takođe, ovaj napitak je bogat l-teaninom, aminokiselinom koja dobro utiče na vašu budnost.
Osim toga, on sadrži i kofein, koji je zaslužan za nivo koncentracije, pa se studentima i učenicima preporučuje njegovo konzumiranje.
Pokazalo se i da ima dobro dejstvo na srce i mozak, tako da svakodnevno konzumiranje nije štetno.
Jedini izuzetak od toga je kada je neko osetljiv na kofein. Takođe, trudnice i dojilje treba da budu oprezne i da ga ne konzumiraju u prevelikim količinama.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.