Alarmantni izveštaj naučnika: Zemlja će doživeti kataklizmu ako se Grenland potpuno otopi

Problem postaje gori kako vreme prolazi

19.02.2024. 15:25
  • Podeli:
globalno zagrevanje, planeta zemlja, pixabay-65d3585b9484e.webp Foto: Pixabay

Bil Naj, čuveni promoter nauke i inženjer, uputio je veoma jasnu i dramatičnu poruku ljudima. On je ukazao na novi izveštaj o klimi koji upozorava na masivno topljenje ledenog pokrivača Grenlanda što može da dovede do ozbiljnih klimatskih promena.

Novo istraživanje, sprovedeno od strane klimatskih istraživača sa Univerziteta u Lidsu u Ujedinjenom Kraljevstvu, otkrilo je da je nekada zaleđena zemlja doživela razarajući gubitak leda tokom poslednjih 30 godina zbog klimatskih promena.

Ako se to topljenje nastavi neometano, teritorija će nastaviti da postaje zelenija i Grenland će postati zelen, kao što mu ime kaže. Kako se permafrost topi, oslobađaće uništavajuće gasove staklene bašte poput metana i ugljen-dioksida u atmosferu.

Foto: Pixabay

U intervjuu za CNN o novom izveštaju, popularni naučnik Bil Naj je ukazao da ljudi već decenijama brinu o ovom poslu sa ledom Grenlanda i iako svet sada više nego ikad obraća pažnju, problem je samo postao gori.

Topljenje ledenog pokrivača Grenlanda je, naravno, veoma zabrinjavajuće, ali je naučnik rekao da još uvek ima nade za budućnost, posebno ako nastavimo da preduzimamo akcije protiv klimatskih promena i glasamo za kandidate koji veruju u to i zalažu se za ekološki osvešćenu politiku.

"Dešava se sve brže i brže... kako gubimo led, gubimo i sunčevu svetlost koja se reflektuje u svemir, što stvari zagreva sve brže i brže", rekao je Naj i dodao:

"Klima i temperatura se sigurno neće poboljšavati, umesto toga će samo postajati sve gore i gore, tako da što pre počnemo da radimo, to bolje za ceo svet", objasnio je tom prilikom Naj.

Pored katastrofalnih gasova koji se oslobađaju topljenjem permafrosta, Naj je rekao da postoje još dva velika problema sa topljenjem Grenlanda: da uzrokuje porast nivoa mora i pretnju našim obalama i vremenskim obrascima, i da remeti cirkulaciju okeana.

Foto: Pixabay

Konkretno, kako je dodao naučni edukator sa Kornel univerziteta, slatka voda koja dolazi u okean iz istopljenog ledenog pokrivača može ozbiljno poremetiti Golfsku struju. Između ostalog, kruženje u smeru kazaljke na satu iz toka "drži Evropu toplom", i kada se to poremeti, takođe se može poremetiti i klima Evrope.

Prošle godine još jedna procena, ovog puta od Međuvladinog panela za klimatske promene Ujedinjenih nacija, upozorila je da bi Golfska struja mogla da se uruši već 2025. godine, što bi moglo dovesti do pada temperatura na evropskom kontinentu za 10-15 stepeni.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()