Poslednjih se godina razmatrala konsolidacija i smeštanje svih funkcija u jedan grad ali se od toga odustalo
Šta biste odgovorili da vas neko pita koji je glavni grad Južne Afrike?
Neki će reći Kejptaun, drugi će možda spomenuti najpoznatiji grad ove zemlje Johanesburg, ali malo ljudi će reći pravi odgovor. A on glasi da glavni grad Južne Afrike nije samo jedan, nego čak tri dele tu titulu. To su Kejptaun, Pretorija i Blumfontejn.
Kejptaun, kojem je lokalno ime Kaapstad, najveći je među njima i u njemu se nalazi sedište parlamenta, odnosno državne skupštine.
Država ima dva zakonodavna doma: Nacionalni savet, odnosno gornji dom sa 90 zastupnika, i Narodna skupština, odnosno donji dom sa 400 zastupnika. Svi zasedaju u Kejptaunu, koji je ujedno i drugi najposećeniji grad u cijeloj Africi, nakon Kaira. Grad ima 3,5 miliona stanovnika i sedište je pokrajine Vestern Kejp, prenosi putnikofer.hr.
Pretorija se nalazi oko 55 kilometara od Johanesburga i glavni je grad pokrajine Transval. U tom je gradu, koji broji oko 2,4 miliona stanovnika, smeštena izvršna vlast, dakle u njemu zaseda Vlada.
Put između Kejptauna i Pretorije jedna je od najprometnijih u zemlji, a put je dug više od 1.300 kilometara. Ništa bliže nije ni treći glavni grad Južne Afrike, do kog iz Kejptauna treba putovati oko 1.000 kilometara.
Blumfontejn je sedište sudske vlasti i najmanji je među tri južnoafričke metropole. Ima tek 350.000 stanovnika i glavni je grad pokrajine Oranje.
Tri glavna grada proglašena su konvencijom o nacionalnom ujedinjenju iz 1909. godine, čiji je cilj bio da pomire suprotstavljene plemenske i kolonijalne interese.
Najveći grad Južne Afrike Johanesburg tom konvencijom nije dobio titulu iako je u njemu i danas smešten Ustavni sud.
Poslednjih se godina razmatrala konsolidacija i smeštanje svih funkcija u jedan grad, Pretoriju, ali se od toga odustalo. Glavni razlog je veliki trošak izgradnje nove infrastrukture, te strah od korupcije koja bi mogla pratiti taj potez.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.