Čak 89 posto svih stogodišnjaka u Japanu su žene.
Japan ostaje država s najvećim procentom stogodišnjaka u odnosu na ukupnu populaciju i preti da smeni Sjedinjene Američke Države sa svetskog trona kada je u pitanju apsolutni broj stogodišnjaka.
Japansko ministarstvo zdravlja, rada i socijalnih pitanja, povodom državnog praznika Pošte starima objavilo je najnovije demografske statistike koje pokazuju da u Zemlji izlazećeg sunca u ovoj godini živi čak 92,139 osoba od sto ili više godina starosti.
Taj broj u odnosu na prethodnu godinu se povećao za oko 1.600.
Inače, čak 89 posto svih stogodišnjaka u Japanu su žene.
U dalekoistočnoj carevini broj stogodišnjaka raste već 53 godine uzastopno. Rast je naročito brz u poslednjih desetak godina, o čemu svedoči činjenica da je više od 50 hiljada stogodišnjaka zabeleženo tek relativno nedavno, 2012. godine.
Zvanično najstarija osoba u državi je žena po imenu Fusa Tacumi. Ova stanovnica Osake ima čak 116 godina. Primat u dugovečnosti u svojoj državi preuzela je u aprilu prošle godine i trenutno je druga najstarija osoba u svetu.
Najstariji Japanac je Gisaburo Sonobe iz prefekture Ćiba, koji ima 111 godina.
Po podacima Ujedinjenih nacija, ove godine u svetu ima oko 573.000 stogodišnjaka, od čega najviše živi u Sjedinjenim Državama, oko 97.000.
Mada SAD imaju oko pet hiljada stogodišnjaka više od Japana, njihova populacija je skoro trostruko veća od japanske, tako da Zemlja izlazećeg sunca i dalje drži poziciju svetskog lidera kada je u pitanju proporcija koju stogodišnjaci zauzimaju u ukupnoj populaciji države.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.