Putin i Staljin su na neočekivan način povezani
U velikom intervjuu pre nego što je prvi put izabran za predsednika Rusije 2000. godine, ruski predsednik Vladimir Putin je otkrio da je njegov deda Spiridon Putin prvo bio Lenjinov, a potom i Staljinov lični kuvar.
A pre Oktobarske revolucije Putinov deda je navodno bio kuvar u hotelu Astorija u Sankt Peterburgu, gde je u kulinarskom umeću uživao kontroverzni sveštenik ruske carske porodice Grigorij Raspućin, koji je Spiridonu poklonio dukat.
Poznati poljski novinar Vitold Šablovski pokušao je da istraži šta je u toj priči istina, a šta mit, ali nije pronašao pouzdane informacije. Međutim, proučavajući prehrambene navike sovjetskih i ruskih lidera u proteklih 100 godina, Šablovski je došao do zanimljivih uvida koje je opisao u knjizi „Šta se kuva u Kremlju: od Raspućina do Putina, kako je Rusija izgradila imperiju nožem i viljuškom".
"Staljin nije podnosio kuvanje. Kada je bio dete, njegova majka je radila razne poslove. Između ostalog, bila je i kuvarica. Navodno, zbog toga je Josif Staljin mrzeo miris hrane koja se kuva do kraja života, tako da su kuhinje uvek bile izvan njegovih kuća i vikendica. Ovo svakako važi za njegovu daču na Novom Atosu, koju sam posetio u Abhaziji", piše Šablovski.
U knjizi opisuje događaje s početka 20. veka, kada je Staljin bio u egzilu u Sibiru, gde je delio kuću sa Jakovom Sverdlovom i Levom Kamenjevim.
"Dogovorili su se da će podeliti sve dužnosti: kuvanje, čišćenje i nabavku hrane. Ali ubrzo je postalo jasno da Staljin nema nameru ni da kuva ni da čisti. Išao je samo u lov i pecanje. Kad god je trebalo da opere sudove, Staljin bi pobegao iz kuće", navodi Šablovski.
Jakov Sverdlov je bio posebno ljut na njega.
"Trebalo je da sami kuvamo večere. U to vreme sam imao psa i dao sam mu ime Jaška, što se, naravno, Sverdlovu nije dopalo, jer je i on bio Jaška (nadimak za ime Jakov). Posle večere Sverdlov je uvek prao kašike i tanjire, ali ja nikada. Jeo bih hranu, stavljao tanjire na pod, a pas ih je lizao i sve je bilo čisto", pisao je Staljin.
Rođen u gradu Gori u Gruziji kao Josif Visarionovič Džugašvili (1953-1878), voleo je tradicionalnu gruzijsku kuhinju.
Međutim, posle Oktobarske revolucije, on i njegova druga supruga Nadežda Alilujeva su jeli u Kremljskoj kantini, koja je u to vreme slovila za jednu od najgorih u Moskvi.
Kada je Nadežda Alilujeva izvršila samoubistvo 1933, sovjetski lider je pao u depresiju i nije mnogo razmišljao o hrani. Jeo je u Kremljskoj kantini dok je za njegovo troje dece kuvao posebno angažovan kuvar, navodno veoma prosečan.
Prema rečima Vjačeslava Molotova, jednog od najbližih Staljinovih saradnika, jedina diktatorova kulinarska ekstravagancija tih dana bila je tegla puna kiselih krastavaca. Mnogo godina kasnije, Vjačeslav Molotov se prisećao da je hrana koja je pripremljena za Staljina "bila veoma jednostavna i nepretenciozna".
Uvek su mu zimi služili čorbu sa kiselim kupusom, a leti čorbu od svežeg kupusa. Drugo jelo je bila heljda sa puterom i parče govedine. Za desert, ako je bilo, žele od brusnice ili kompot od suvog voća.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.