Potraga za razotkrivanjem misterije izumiranja dinosaurusa traje dugo.
Prašina nakon pada meteora te tama i hladnoća, koja je potom zavladala, ubili su donosauruse, odnosno doveli su do njihovog nestanka - najnovija je procena naučnika.
Predvođeni Kraljevskom opservatorijom Belgije, naučnici su utvrdili da je smrvljeno kamenje izbacilo prašinu u Zemljinu atmosferu, stvarajući barijeru koja blokira sunčevu sjetlost i ometa fotosintezu biljaka.
Ta prašina, ukupne težine od neverovatnih 2.000 gigatona, što je masa najmanje 11 puta teža od Mont Everesta, ostala je u atmosferi do 15 godina, izazivajući globalnu nuklearnu zimu.
Vegetacija je nestala, što je dovelo do gladovanja brojnih vrsta biljojeda, uključujući određene dinosauruse. Taj katastrofalni događaj rezultirao je masovnim izumiranjem, uništivši 75 odsto živih bića na Zemlji.
Potraga za razotkrivanjem misterije izumiranja dinosaurusa traje dugo.
Dok je prevladavajuća teorija ukazivala na to da sumpor ili čađ od udara uzrokuju produženi periode tame i hladnoće, novo istraživanje dovodi u pitanje tu ideju.
Analiza čestica otkrivenih na nalazištu Fosila Tanis, u Severnoj Dakoti, sugeriše da je prašina koju je podigao asteroid glavni krivac za promwnu klime.
Studija je objavljena u časopisu "Nejčer komunikejšns".
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.