Letnje i zimsko računanje vremena odavno je predmet rasprava u EU
Kao što je UNA već pisala ove godine obeležavamo 40 godina otkako je bivša Jugoslavija uvela zimsko i letnje računanje vremena, a zbog koga se još od 2018. godine vode polemike u EU da li je vreme da se ova praksa ukine.
Zimsko računanje vremena je prirodnije, a letnje sa druge strane ostavlja nekoliko dodatnih sunčanih sati nakon radnog vremena ali ono oko čega se većina evroparlamentaraca slaže je da bi Evropa i dalje trebalo da ostane podeljena na zone.
Ipak, došlo bi do izmene. Naime, Evropa trenutno ima tri vremenske zone ali po novom predlogu imala bi - četiri.
Četiri miliona i šest stotina građana EU tražilo je ukidanje pomeranja kazaljki i prebacivanje dvaput godišnje sa zimskog na letnje računanje vremena i obrnuto u onlajn anketi koju je EU sprovela. Nakon toga, u Evropskom parlamentu usvojena je 2019. odluka o ukidanju zimskog i letnjeg računanja vremena ali do realizacije ove odluke nikada nije došlo.
Kako je glavna prepreka to što sve države EU bi pojedinačno trebalo da usvoje svoje planove, sada je došlo do nove ideje o podeli vremenskih zona što bi, tvrde evroparlamentarci, ubrzalo i usvajanje odluke o ukidanju zimskog i letnjeg računanja vremena među evropskim državama.
Tako bi prema ovom predlogu Velika Britanija, Francuska, Španija i zemlje Beneluksa bile bi u istoj zapadnoevropskoj vremenskoj zoni i svoje bi časovnike usaglasile tako što bi u odnosu na svoje trenutno vreme sat pomerile jedan sat unazad.
Španija i Portugal bi, neočekivano, našli se u različitim vremenskim zona pa bi Portugal uskladio svoje časovnike sa Islandom i Irskom u tzv. vremenskoj zoni Azora kojoj pripada.
Irska bi se našla u tom slučaju u problemu jer bi kroz ostrvo prolazila vremenska granica i bilo bi podeljeno u dve zone pa bi morali da odluče da li će se uskladiti sa Velikom Britanijom ili vremenskom zonom Azora.
Turističkim zemljama, razumljivo, najviše odgovara da trajno ostanu na letnjem računanju vremena dok one severnije bi više volele da trajno ostanu u zimskom.
Ali postoji i još jedna dodatna novina - mogućnost uvođenja polučasovne razlike u računanju vremena. Ovaj metod još od 1947. godine funkcioniše u Indiji koja ima vremensku razliku od pola sata u odnosu na komšije Bangladeš i Pakistan.
Slično je i u Australiji koja ima tri vremenske zone ali u kojoj je vremenska razlika između zona - pola sata.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.