Šokantno otkriće naučnika: Čak i crvi mogu da imaju emocije slične ljudskim

Ovo otkriće je najnovije u debati o tome koje životinje mogu doživeti primitivne verzije naših sopstvenih emocija

09.10.2023. 15:46
  • Podeli:
crvi_pixabay 1-64c53cb2a63e6.webp Foto: Pixabay

Svi ponekad osećaju bol, čak i crvi u životinjskom carstvu, koji nemaju oči, kičmu ili mozak, piše indy100.com. To je ono što su naučnici saznali o vrsti nematoda Caenorhabditis elegans, koja recimo ima osnovne emocije, kao što je strah.

Istraživači su izložili crve električnom šoku da bi videli da li će pokazati negativne reakcije, a crvi su nastavili da „beže“ velikom brzinom i nakon nekoliko minuta. Naučnici sa Univerziteta u Nagoji u Japanu i Northeastern univerziteta u Americi tvrde da ovakva reakcija ukazuje na stanje mozga koje je slično strahu kod ljudi.

„Ove karakteristike su nedavno smatrane suštinskim osobinama emocija, što sugeriše da odgovor C. elegans na električni šok može odražavati oblik emocija, sličan strahu“, napisali su istraživači.

Ovo otkriće je najnovije u debati o tome koje životinje mogu doživeti primitivne verzije naših sopstvenih emocija. Rakovi i bumbari su već pokazali da životinje mogu imati trajne pozitivne i negativne mentalne stanje.

C. elegans je jedan od najosnovnijih crva u životinjskom carstvu. Sa dužinom od oko 1 mm, mali i providan, nema mozak, vid i ne oseća miris. Ipak, crvi koji su osetili električnu struju, na 45 sekundi, naredna dva minuta su „bežali“ od izvora struje.

Tokom ovog stanja, ignorisali su hranu koja im je bila postavljena u blizini, umesto toga bežali su velikom brzinom. Ovo sugeriše da emocionalna reakcija može biti izazvana različitim stimulusima i da jedan stimulus može inhibirati reakcije na druge.

Kada je šok trajao samo pet sekundi, crvi su bežali pola minuta, a zatim bi se smirili. I kada su istraživači ponovili eksperimente sa crvima koji nisu proizvodili neuropeptide – koji su ekvivalenti ljudskim hormonima – crvi su ostali u stanju straha duže vreme.

„Zbog toga što zahtev za signalizacijom neuropeptida [u crvima] podseća na regulaciju straha neuropeptida kod sisara, uključujući ljude, stanje mozga slično strahu može biti regulisano evolucijom očuvanih molekularnim mehanizmima“, napisali su autori ovog istraživanja.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()