Kada se demografska erupcija prevaziđe, Rimski klub ocenjuje da bi pritisak na prirodu i klimu trebalo da počne da jenjava, zajedno sa povezanim društvenim i političkim tenzijama
Najnovija studija Rimskog kluba, predviđa da će prema trenutnim trendovima, svetska populacija dostići 8,8 milijardi pre sredine veka, a zatim brzo opasti.
To ukazuje da populaciona bomba zbog koje se dugo strahovalo, možda neće eksplodirati, piše Gardijan i dodaje da bi vrhunac mogao doći i ranije ako vlade preduzmu progresivne korake za rast prosečnih prihoda i nivoa obrazovanja. Kako se navodi, nove prognoze su dobra vest za globalno okruženje.
Kada se demografska erupcija prevaziđe, pritisak na prirodu i klimu bi trebalo da počne da jenjava, zajedno sa povezanim društvenim i političkim tenzijama.
Međutim, autori upozoravaju da samo pad nataliteta neće rešiti ekološke probleme planete, koji su već ozbiljni na nivou od 7,8 milijardi stanovnika i prvenstveno su uzrokovani prekomernom potrošnjom bogate manjine.
Opadanje broja stanovnika, takođe, može stvoriti nove probleme, kao što je smanjenje radne snage i veći pritisak na zdravstvenu zaštitu povezan sa starenjem društva. Jedan od autora izveštaja, Ben Kalegari, rekao je da su nalazi razlog za optimizam - ali da postoji začkoljica.
"Ovo nam daje dokaz da verujemo da populaciona bomba neće eksplodirati, ali se i dalje suočavamo sa značajnim izazovima iz perspektive životne sredine", istakao je on.
Prema Kalegarijevim rečima, potrebno nam je mnogo truda da se pozabavimo trenutnom razvojnom paradigmom prekomerne potrošnje i prekomerne proizvodnje, koji su veći problemi od populacije.
Prethodne studije su predviđale mračniju sliku. Prošle godine, UN su procenile da će svetska populacija dostići 9,7 milijardi do sredine veka i nastaviti da raste nekoliko decenija nakon toga.
Novu projekciju, koja je danas objavljena, izradile su institucije Svet za sve - grupa vodećih ekoloških naučnih i ekonomskih institucija, uključujući Potsdamski institut za istraživanje uticaja klime, Stokholmski centar za otpornost i Norvešku poslovnu školu BI.
Izveštaj je zasnovan na novoj metodologiji koja uključuje društvene i ekonomske faktore koji imaju dokazan uticaj na natalitet, kao što su podizanje nivoa obrazovanja, posebno za žene i povećanje prihoda.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.