Britanac je 1970. dobio Fulbrajtovu stipendiju i otišao u SAD da radi na svojoj doktorskoj tezi, ali se pet godina kasnije neobavljenog posla pošto mu je istraživanje bilo 'izuzetno teško'
Sedamdesetšestogodišnji Nik Aksten najzad je stekao doktorat, više od 50 godina pošto je započeo da piše svoju tezu o matematičkoj sociologiji na američkom Univerzitetu Pitsburg 1970. godine.
Univerzitet u Bristolu proglasio ga je doktorom filozofije, pred njegovom suprugom Kler Aksten i 11-godišnjom unukom Frejom, piše BBC.
On je 1970. dobio Fulbrajtovu stipendiji i otišao u SAD da radi na svojoj doktorskoj tezi. Međutim, pet godina kasnije, vratio se u rodnu Britaniju, bez završenog posla. Kaže da je njegovo istraživanje bilo "izuzetno teško".
"Neki problemi su toliko veliki da vam treba najbolji deo života da se njima bavite. Za njih je neophodno dugotrajno, teško razmišljanje", rekao je Aksten.
Njegovo istraživanje je nova teorija za razumevanje ljudskog ponašanja. Zasnovana je na vrednostima koje svaka osoba ima, a Aksten veruje da ono do čega je došao ima potencijal za promene pogleda na bihejviorističku psihologiju. Sada otac dvoje dece i deda četvoro unučića, Aksten je počeo da studira u Lidsu 1967. godine, prenosi N1.
"U to vreme je još postojao revolucionarni osećaj i snaga dece cveća. To je bilo vreme Vijetnamskog rata, Pariza, Praga, studentskih protesta", priseća se Aksten i dodaje da je u to vreme "Džek Stro bio predsednik Unije studenata u Lidsu".
"Sociologija i psihologija su odjednom postali glavni predmeti. Počeo sam da ih studiram jer sam želeo da razumem ljude", poručio je Aksten. Kaže da mu je bilo lepo kada se vratio u studentske klupe na Univerzitetu Bristol od 2016. do 2022. godine.
"Svi ostali studenti, koji su diplomirali filozofiju, imali su oko 23 godine, ali su me prihvatili kao svojeg. Oni su pametni ljudi, puni ideja i voleo sam da razgovaram sa njima, posebno popodne u pabu", priča Aksten.
Tokom karijere, Akten je sve vreme živeo u Britaniji i kreirao je školski nastavni program Oksfordsko osnovno obrazovanje.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.