Više od dva miliona gljiva još uvek nije identifikovano

Gljiva ima u vazduhu, biljkama i životinjama, u zemlji, okeanu, u brojnim oblicima i veličinama.

10.10.2023. 11:53
  • Podeli:
pečurke gljive profimedia-1664872629672.webp Foto: Profimedia

Više od 90 odsto gljiva je i dalje nepoznato nauci, prema navodima istraživača Kraljevske botaničke bašte u Londonu (RGB Kew), koji su objavili novu procenu raznolikosti gljiva, ocenivši da verovatno postoji oko 2,5 miliona vrsta, a da je 155.000 identifikovano dosad.

Gljiva ima u vazduhu, biljkama i životinjama, u zemlji, okeanu, u brojnim oblicima i veličinama.

Više od dva miliona vrsta gljiva u svetu tek treba da bude identifikovano, što su naučnici nazvali probijanjem "novih granica u otkrićima" za život na Zemlji, navodi se u najnovijem naučnom saopštenju.

Od svih organizama na planeti, počev od ljudskog mikrobioma do najvećeg kopnenog organizma na planeti, gljive su po svojoj raznolikosti druge po brojnosti, nakon beskičmenjaka.

Međutim, istraživači upozoravaju da većina novootkrivenih biljaka spada u ugrožene vrste, koje bi trebalo tretirati kao da su pred istrebljenjem, navodeći da su tri četvrtine nedefinisanih vrsta najverovatnije pred rizikom od nestanka, preneo je danas "Gardijan".

"Ovo je neistražena teritorija. Tokom prethodnih nekoliko godina, videli smo sve veću ulogu gljiva u svemu. One održavaju naš život, vegetaciju, apsolutno su ključne za svaku životinjsku vrstu. Sada imamo DNK analize, pokušavamo da proširimo granice. Ovo je prilično slično kao i istraživanje svemira. Gljive su tamna materija", rekao je profesor Aleksandar Antoneli, direktor nauke na RGB Kew.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()