Više od trećine Srba je ima: Evo koja krvna grupa je najčešća u našoj zemlji

Krvna grupa koja je najčešća u Srbiji, takođe je veoma česta u Centralnoj i Istočnoj Evropi

07.04.2024. 09:13
  • Podeli:
davanje krvi, krv, test, laboratorija, donacija krvi, davalac krvi pixabay-655b3aaa423bf.webp Foto: Pixabay

Postoje četiri krvne grupe na svetu u zavisnosti od toga da li u eritrocitima postoje određeni proteini, a to su A, B, AB i O (nulta).

Verovatno su svi upućeni u to da vam znanje o tome koju krvnu grupu imate može spasiti život, naročito ako ste prinuđeni da primite krv.

Ono što treba znati jeste i da krv krvne grupe O ne može da prima krv krvnih grupa A, B i AB nego samo svoje krvne grupe.

Kao i da nosilac krvne grupe AB ne može da daje krv krvnim grupama A, B i O.

Zato se za O grupu kaže da je univerzalni davalac, jer krv bilo koje krvne grupe može da primi krv ove grupe, dok je grupa AB univerzalni primalac.

Ono što je zanimljivo jesta i to koliko su rasprostranjene krvne grupe.

Ovo je podela

Tako je A grupa najčešća u Centralnoj i Istočnoj Evropi a gotovo polovina populacije u Danskoj, Norveškoj, Austriji i Ukrajini ima ovu krvnu grupu.

Veoma je prisutna i u Srbiji gde 35 odsto populacije ima A pozitivnu, a oko 7 odsto A negativnu.

Što se tiče grupe B, ona je retka u Evropi i češća je u Aziji. Recimo, oko četvrtine Kineza ima ovu krvnu grupu a česta je ie u Indiji i drugim zemljama u Centralnoj Aziji.

U Srbiji oko 13 odsto populacije je B pozitivno, a oko 2 odsto B negativno.

Nulta ili O grupa je najčešća na svetu ali ne i u Srbiji. Ima je od Australije, pa preko keltskih naroda ali i u Zapadnoj Evropi ili Americi.

U Srbiji oko 32 odsto populacije je O pozitivno, a 6 odsto O negativno.

Poslednja u nizu AB krvna grupa je najređa sa 10 odsto prisustva u Japanu, Koreji i Kini. U drugim zemljama je još ređa.

U Srbiji ima 4 odsto populacije i to pozitivnu varijantu, dok je manje od 1 odsto AB negativno.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()