Jedna od lepših i značajnijih građevina u Srbiji
Patrijaršijski dvor u Sremskim Karlovcima je dvor vladike sremskog, a do 1930. godine i patrijarha srpskog. U neposrednoj je blizini eparhijske Saborne crkve.
Patrijaršijski dvor jedna je od najvelelepnijih građevina u Sremskim Karlovcima, a takođe je jedan od najlepših primjera vladičanskih dvorova u srpstvu.
Patrijaršijski dvor u Sremskim Karlovcima je Spomenik kulture od izuzetnog značaja.
Dvorište i zidine ovog dvora jednako su privlačni i jedinstveni kao i njegova unutrašnjost. Brojne krune patrijarha, ikone, krstovi, svećnjaci, spisi i druge istorijske znamenitosti iz pravoslavnog sveta izloženi su u Patrijašijskom dvoru. Tako je ovde naprimer moguće videti oko u trouglu, što privlači pažnju mnogih posetilaca. Vodiči će vam rado objasniti da oko predstavlja Boga koji sve vidi i sveto trojstvo. To je simbol koji ustvari datira od davnina kod pravoslavnog sveta o čemu se može čitati i u Bibliji, ali su masoni, iluminati i slične organizacije s vremenom preuzele ovaj simbol. Reč je, dakle, o pravoslavnom simbolu - Bog sve vidi.
Zgrada Patrijaršijskog dvora je sagrađena između 1892. i 1895. godine po projektu arhitekte Vladimira Nikolića, na mestu gdje se nekada nalazio „Pašin konak“. „Pašin konak“ je bio prvo sedište poglavara srpske crkve nakon prebacivanja arhiepiskopije iz Peći u Sremske Karlovce. Mitropolit Stefan Stratimirović je 1817. godine osnovao zadužbinu za prikupljanje sredstava za izgradnju dvora, a koji je izgrađen za vreme mitropolita Georgija Brankovića. Izgradnja dvora „u stilu italijanskih palata“ poverena je preduzimačima Peklo Beli i Karlu Lereru. Dvorsku kapelu je oslikao Uroš Predić.
Po ujedinjenju Srpske pravoslavne crkve 1920. patrijaršijsko središte se zvanično preseljava u Beograd, gde se zida novi dvor. Zbog zidanja novog dvora, srpski patrijarh sve do 1930. godine boravi dvoru u Karlovcima. Posle toga, patrijaršijski dvor u Sremskim Karlovcima postaje sedište vladike sremskog, čije je zvanje vaspostavljeno posle više od dva veka.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.