Ako se niste naspavali, popodnevna dremka je spas: Koliko da odmarate, a da ne pokvarite noćni san?

Istraživači su izračunali koliko "dnevnih minuta" bi bilo najbolje provesti u "horizontali"

21.01.2024. 07:15
  • Podeli:
people-106556_1920 muškarac, momak, spavanje, dremanje, dremka pixabay-651fd8c235aa0.webp Foto: Pixabay

Popodnevna dremka može da pomogne da odmorite, poboljšate raspoloženje, ali i pamćenje. Ali koliko vremena je dovoljno, a da se ne poremeti noćni san? Istraživači Nacionalnog univerziteta Singapura su proučavali raspoloženje i budnost mladih osoba nakon četiri različita obrasca spavanja.

Zaključili su da popodnevno spavanje može poboljšati pamćenje, raspoloženje i učiniti da se čovek oseća odmorno do kraja dana. Doktorka Rut Leong, istraživač u Univerzitetskom centru za spavanje i kogniciju je rekla da mnogi ljudi znaju koje su prednosti dremanja, ali osećaju pritisak da odremaju popodne tokom radnog dana. Mnogi se plaše da to ima više štete nego koristi, jer izgube vreme, a mogu poremetiti i noćni san.

U istraživanju je učestvovalo 32 osobe, koje su uživale u uobičajenoj količini sna noću, te su prošle četiri eksperimentalna stanja. Eksperiment je zahtevao da spavaju 10 minuta, 30 minuta ili sat vremena popodne u različitim danima.

Nije pronađeno najbolje trajanje popodnevnog dremanja, ali se čini da 30 minuta ima najviše koristi za organizam, a ne gubi se mnogo vremena od tog dana i osobe mogu uveče normalno da spavaju.

"Dakle, 30 minuta možemo preporučiti za popodnevno dremanje, a dodajte i 10 minuta, koliko je potrebno da zaspite", zaključila je doktorka.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()