Stiže nam toplotni talas sa velikim vrućinama
Po biometeorološkoj prognozi Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", u sredu i četvrtak, 19. i 20. juna, vreme u Srbiji će biti opasno po zdravlje. Može da dođe do toplotnog stresa a u riziku je pet kategorija stanovništva.
U najavi toplotnog talasa u Srbiji do 23. juna, navodi se između ostalog da će 22. juna u većem delu Srbije vrednosti maksimalne dnevne temperature vazduha biti u u kategoriji opasne pojave.
„Sa aspekta zdravlja ljudi, po preporukama Svetske zdravstvene organizacije, toplotni talas je pojava od najmanje tri uzastopna dana kada je maksimalna dnevna temperatura vazduha iznad definisane kritične vrednosti“, podseća se na sajtu Instituta „Batut“.
Kako na svom sajtu navodi Institut „Batut“ u narednih 10 dana postoje uslovi za pojavu toplotnog talasa na teritoriji: Grada Beograda, Južnobačkog okruga, Severnobanatskog okruga, Srednjobanatskog okruga, Južnobanatskog okruga, Sremskog okruga, Mačvanskog okruga, Podunavskog okruga i Braničevskog okruga.
Potencijalno se toplotni talas može javiti i na teritoriji severnobačkog, zapadnobačkog, kolubarskog, pomoravskog, borskog i niškog okruga.
„Prognozirane vrednosti maksimalne dnevne temperature vazduha u kategoriji veoma opasne pojave očekuju se na teritoriji južnobačkog okruga od 20. do 22. juna, severnobanatskog i srednjebanatskog 21. i 22. juna, a samo 22. juna na teritoriji teritoriji Grada Beograda i podunavskog okruga“, precizira se na sajtu Instituta „Batut“.
Na severu i pojedinim delovima zapadne i centralne Srbije očekuju se vrednosti maksimalne dnevne temperature vazduha u kategoriji opasne pojave u periodu od 19. do 23. juna, a 22. juna u većem delu Srbije, prenosi Blic.
Svoju tabelu upozorenja „Batut“ je podelio u 4 boje – zelenu, žutu, narandžastu i crvenu. Sve dok se tabela zeleni, vreme je bezbedno po zdravlje.
Po najnovijoj tabeli, alarmi se pale već sutra, a pogotovo će „svetleti“ u sredu i četvrtak.
Sutra su polja žutom bojom, što znači potencijalno opasno vreme, označeni: Surčin, Bečej, Kikinda, Zrenjanin, Loznica, Vršac i Ćuprija.
„Slabi su izgledi za pojavu ekstremnih pojava, koje bi mogle značajnije da poremete bazičnu fiziološku ravnotežu organizma. U ovoj zoni termalnog komfora neophodno je preduzimanje mera prevencije, u slučaju namenskog izlaganja spoljašnjim mikroklimatskim uslovima, poput: povišene temperature vazduha, visokog procenta relativne vlažnosti vazduha, smanjene brzine strujanja vazduha i povećanog indeksa UV zračenja.
Postoji potencijalna opasnost od sunčanice i toplotne iscrpljenosti.
Mere prevencije:
U sredu i četvrtak će se pored žutih, upaliti i narandžasti alarmi, koji sugerišu opasne vremenske uslove.
U sredu, 19. juna prognozirane su temperature i do 36 stepeni, a narandžasti alarmi će se upaliti u: Beogradu, Bečeju, Kikindi, Zrenjaninu, Loznici, Valjevu i Ćupriji.
U četvrtak, kada će maksimalne temperature biti i do 37, koliko se prognozira u Bečeju i Zrenjaninu, narandžasti alarm će biti u: Beogradu, Bečeju, Kikindi, Zrenjaninu, Somboru, Novom Sadu, Velikom Gradištu, Vršcu, Smederevskoj Palanci, Ćupriji i Negotinu.
Povećana verovatnoća za nastupanje različitih manifestacija toplotnog stresa, naročito kod osetljivih populacionih grupa – mala deca, trudnice, stari, hronično oboleli pacijenti. Pod posebnim rizikom su osobe sa narušenim integritetom svih slojeva kožnog tkiva, odnosno poremećajem mehanizma evaporacije nagomilane toplote (opekotine)“, navodi se na sajtu „Batuta“.
Crvena boja znači ozbiljno odstupanje mikroklimatskih i ambijentalnih uslova od onih u zoni termalnog komfora, što predstavlja povećanu verovatnoću za nastupanje težih manifestacija toplotnog stresa, poput toplotnog osipa, toplotnog edema, toplotne sinkope, toplotnih grčeva, toplotnog iscrpljenja i toplotnog udara.
Mere prevencije
Toplotni udar se smatra najtežom komplikacijom termičkog odnosno toplotnog stresa, koja zahteva neodložnu medicinsku intervenciju. Do ovog stanja dolazi u uslovima povišene ambijentalne temperature i visokog procenta relativne vlažnosti vazduha (>70%), kao i male brzine strujanja vazduha.
Krajnji ishod pokušaja kompenzacije poremećenog sistema termoregulacije je njen potpuni kolaps, što rezultira prestankom odavanja toplote evaporacijom znoja, usled čega koža postaje suva i topla, a telesna temperatura prelazi 40 stepeni.
Do pružanja medicinske pomoći trebalo bi učiniti sledeće:
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.