Cilj ove kampanje bio je da podignemo svest građana o postojanju aneurizme trbušne aorte i njenim posledicama, a i načinu kako ona može lako da se otkrije, ističe vaskularni hirurg Igor Končar
U poslednjih 10 dana, u okviru prvog pilot projekta skrininga trbušne aorte, u sedam gradova besplatno je pregledano više od 4.000 ljudi. Otkriveno je oko 150 aneurizmi, što znači da je preventivnim pregledima, možemo da kažemo, sačuvano 150 života.
U zemljama koje rade skrining, ciljna grupa su muškarci od 65 godina i tamo je učestalost aneurizme četiri odsto, dok je kod nas 13 odsto. Kod nas i mlađe osobe češće imaju aneurizmu nego što su lekari očekivali.
"Čitava ideja je zapravo bila od ovih mojih mlađih kolega. Ne mogu da kažem ni da su oni baš mnogo mladi, ali to je ona generacija koja preuzima zdravstvo od nas starijih. Tako da još jednom potvrđujem da ima ko da nas leči", ističe ministarka zdravlja u Vladi Srbije Danica Grujičić.
Inicijator pilot projekta je i vaskularni hirurg Igor Končar.
"Cilj ove kampanje bio je da podignemo svest građana o postojanju aneurizme trbušne aorte i njenim posledicama, a i načinu kako ona može lako da se otkrije. To je bio cilj. Mi smo za poslednjih desetak dana u sedam gradova pregledali više od 4.000 dobrovoljnih građana koji su se javili", rekao je Končar.
Prema rečima naših uvaženih lekara, najvažnije je otkriti bolest na vreme i zato su važni skrining pregledi.
"Drago nam je da je veliki odziv građana na skrining, da se od jutros u KC na četiri radna mesta pregledalo više od 350 ljudi. Ljudi bez ikakvih simpotoma. Biće danas i sutra pregledi", objašnjava zamenik direktora Univerzitetskog kliničkog centra Srbije profesor doktor Jovica Milovanović.
"Mi na našoj klinici svake godine operišemo između 80 i 90 rupturiranih aneurizmi trbušne aorte, od nekih 100 do 110 koliko se operiše u celoj Srbiji. To predstavlja ogroman problem. Kao što je docent Končar rekao, kada bolesnici dođu u takvom stanju manje od 50 odsto doživi dolazak u bolnicu, a smrtnost hitne operacije", navodi pomoćnik rukovodioca Klinike za vaskularnu i endovaskularnu hirurgiju profesor doktor Marko Dragaš.
Građani su rekli da im posebno znači takva vrsta pregleda jer u privatnim ordinacijama košta više od 10.000 dinara.
Prema rečima ministarke, procenat aneurizmi koje su otkrivene na pregledima nije beznačajan i takve akcije moraju da se nastave i u drugim gradovima.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.