Čekaonice kod urologa prepune, ali koliko je smanjena mogućnost muškarca da postanu roditelji i dalje je tabu tema.
Gojaznost, upotreba narkotika i alkohola, polno prenosive bolesti koje se nisu dijagnostikovale, a ni lečile na vreme, zagađenost, stres. Sve su to važni faktori koji utiču da se broj zdravih spermatozoida smanjuje kod muškaraca, da bi naposletku dovelo i do steriliteta.
"Pre 30 godina kada sam počeo da se bavim ovom problematikom formulari za jedan normalan spremogram su bili sa parametrima duplom većim nego što su sada. Znači smanjeni su parametri spermograma. Razlog da se razvijaju spermatozoidi je muški hormon testosteron", ističe prof. dr Aleksandar Milošević, urolog-androlog.
Testosteron je danas na mnogo nižem nivou zbog nekretanja, stresa, preterane upotrebe računara i mobilnih telefona.
"Testosteron kao muški hormon stimuliše testise da stvaraju spermatozoide. Ishrana koja je totalno nezdrava uglavnom, puna dodatnih hormona koje guše stvaranje hormona i gojaznost", dodaje dr Milošević.
Čekaonice kod urologa prepune, ali koliko je smanjena mogućnost muškarca da postanu roditelji i dalje je tabu tema. Najbolji pokazatelj je to da smo morali da obavimo bezbroj poziva da bismo došli do nekoga ko je prošao kroz ovaj problem.
"Sto saveta, ljudi se ne snalaze, nigde dražava decentno napisala decidno upustvo, priručnik ako dođe do toga, šta treba raditi", kaže dr Milošević.
Tragom ove priče dolazimo i do drugog sagovornika koji je 10 godina vodio bitku za roditeljstvo.
"Nisam odmah znao dijagnozu da ne mogu imati dece. Prošlo je malo više vremena, 2016. godine sam to saznao. Osećao sam se grozno", kaže Samir Hokić iz "Beba više".
Oni koji imaju probleme sa začećem, između ostalog mogu savet da potraže i u Udruženju "Šansa za roditeljstvo". Kako objašnjavaju radije se žene hvataju u koštac sa ovim problemom nego muškarci.
"Negde je pravilo da kada od šest meseci do godinu dana ne dolazi do začeća prvi korak je da žena proveri svoje hormone i analize, a da muškarac uradi analizu spermograma. Tako smo i dolazili u situaciju da je žena uradila više analize, a da muškarac nije proverio analizu sprermograma", pojašnjava Marijana Arizanović iz udruženja "Šansa za roditeljstvo".
Sve je veći broj mladih muškaraca koji imaju problem sa kvalitetom sperme, zato smo i pitali doktora kako to može da se poboljša.
"Da šetaju, sve zavisi od godina koliko imaju, da trče ako mogu, da budu aktivni, da što manje koriste ova tehnološka sredstva danas, sat, dva najviše", ističe dr Milošević.
Sprovedeno istraživanje između ostalog je pokazalo da ukoliko se ovaj trend nastavi na sadašnjim nivoima, do 2050. godine koncentracija reproduktivnih ćelija u spermi biće praktično nula.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.