Na ovaj način skraćuje se vreme postavljanja dijagnoze i brže pronalaženje adekvatne dijagnostike
U Univerzitetskom kliničkom centru Srbije, UDK Tiršova i KBC Zemun pokrenut je pilot projekat pod nazivom "Upotreba veštačke inteligencije u ranoj dijagnostici retkih bolesti" koji ima za cilj blagovremeno uvođenje terapije za pacijente i zaustavljanje daljeg napredovanja bolesti.
Iza projekta, osim tri velike srpske medicinske ustanove, stoji Institut za veštačku inteligenciju Srbije, a sve je pokretnuto pod pokroviteljstvom Vlade Srbije i uz saradnju sa japanskom farmaceutskom kompanijom Takeda.
Kroz upotrebu savremenih digitalnih tehnologija na ovaj način uticaće seu na smanjenje kompleksnosti dijagnostike retkih bolesti, skratiti vreme do postavljanja tačne dijagnoze i smanjiti pritisak na zdravstveni sistem, navodi se u saopštenju Instituta za veštačku inteligenciju Srbije.
Načelnik odeljenja za srčanu insuficijenciju u UKC Srbije dr Arsen Ristić pojasnio je da se pilot projekat sprovodi na primeru Fabry-eve bolesti, teške nasledne bolesti kod koje je je posebno važno da se ubrza rano otkrivanje.
"Ova bolest zahvata više organa i zahteva više različitih procedura, a otkrivanje traje i po nekoliko godina. Mi bolesnike imamo čime da lečimo, savremena terapija je dostupna o trošku države, problem je u ranoj dijagnostici", kazao je on.
Iz Institata za veštačku inteligenciju podsećaju da se pored ovog projekta, radilo i na razvoju algoritama za analizu rendgenskih snimaka pluća za detekciju korona virusa i da je cilj da se nastavi dalje na primeni veštačke inteligencije u medicini kako bi se razvili alati koji će pomoći pri detekciji drugih oboljenja, kao što je, na primer rak pluća.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.