Prema rečima lekara, postoje neki "lekovi" koji nam zapravo mogu pomoći da se osećamo bolje
Buđenje posle izlaska sa pulsirajućom glavoboljom i mučninom je noćna mora.
U tim trenucima, mamurluk može izgledati kao najgora stvar na svetu i držati nas prikovane za krevet ceo dan.
Prema rečima lekara, postoje neki "lekovi" koji nam zapravo mogu pomoći da se osećamo bolje.
Iako neki tvrde da ispijanje soka od kiselih krastavaca može da ublaži mamurluk, doktor za lečenje zavisnosti Olaleken Otulana kaže da je to samo mit.
"Bolje je piti običnu vodu. Previše soka od kiselih krastavaca bogatog natrijumom može imati negativan uticaj na zdravlje i može povećati zadržavanje tečnosti izazivajući otoke i nadimanje. Smanjenje unosa natrijuma preporučuje se i onima koji žele da snize krvni pritisak. Sirćetna kiselina u soku od kiselog krastavca može samo da pogorša određene probleme sa varenjem, uključujući gasove, nadimanje, bolove u stomaku i dijareju", rekao je on.
Đumbir zaista može pomoći kod mučnine izazvane mamurlukom. Sprovedeno je nekoliko studija u kojima su se simptomi mamurluka ublažili nakon što su pacijenti primili profilaktičke doze đumbira.
"Ako patite od mučnine, đumbir može pomoći u ublažavanju simptoma. Iako deluje, direktna veza između konzumiranja đumbira i smanjene težine mamurluka zahteva više istraživanja", napominje dr Otulana.
Jedenje sirovih jaja je definitivno mit, a lekari tvrde da, osim što ne leči mamurluk, može da dovede i do infekcije salmonelom.
Iako bi kofein mogao biti primamljiv, posebno ako morate da idete na posao sledećeg dana, stručnjaci kažu da bi kafa zapravo mogla da pogorša mamurluk.
Na društvenim mrežama pojavili su se snimci ljudi koji uranjaju glave u činije sa ledenom vodom kako bi mamurluk učinili podnošljivijim. Iznenađujuće, zdravstveni stručnjaci su rekli da je to istina i da može pomoći u ublažavanju nekih simptoma.
Supa na bazi povrća je puna vitamina i minerala, koji mogu pomoći u rehidrataciji organizma, pa se preporučuje kao lek za mamurluk.
Masna i pržena hrana su uobičajene zablude zbog kojih se osećamo još gore. Ona može da uznemiri stomak, zbog čega mamurluk neće biti podnošljiviji.
Lekari savetuju da se konzumiraju namirnice koje sadrže kalijum (banane, pomorandže, kajsije, lisnato povrće, spanać, brokoli, krompir, pečurke i grašak).
Iako se nećemo odmah osećati dobro, voda sa limunom će nas hidratizovati i snabdeti telo vitaminom C.
Kaže se da se klin klinom izbija, ali to nije tačno kada je u pitanju pijenje alkohola. Ako se borite sa mamurlukom, nemojte posezati za alkoholom jer samo odlažete neizbežno.
"Još jedno alkoholno piće može malo da normalizuje mozak, ali to je zato što deluje kao sedativ. U početku ćete se osećati bolje, ali samo nakratko i mamurluk će se neminovno vratiti", tvrdi dr Otulana.
Konačno, jabukovo sirće se preporučuje kao lek protiv mamurluka za one koji mogu da ga trpe. Kako se navodi, jabukovo sirće pomaže u obnavljanju pH nivoa, a ima i diuretički efekat i odlično vraća šećer u krvi.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.