Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je saopštila da prati porast „nedijagnostikovane upale pluća u dečijim bolnicama u Pekingu, Liaoningu i drugim mestima u Kini“.
Porast broja respiratornih bolesti u Kini, posebno među decom, navodno je preplavio gradske bolnice. Istovremeno, vlasti apeluju na građane da ne paniče i pozivaju na smirenost, pripisujući sve talasu bolesti koji je buknuo nakon izolacije od pandemije koronavirusa. Međutim, na društvenim mrežama šire se snimci prepunih bolnica u Kini, u kojima ima na stotine ljudi koji nose zaštitne maske. Sada su stigle vesti da je slična pojava uočena u bolnicama u Danskoj i Holandiji.
Prema izveštajima državnih i drugih medija u Kini, mnoga bolnička odeljenja su puna. Global Tajms je u utorak izvestio da je pekinška dečija bolnica dnevno primala i do 9.378 pacijenata i da je poslednja dva meseca imala pune kapacitete. Takođe je rečeno da su poslednjih sedam dana ambulante, pedijatrijske klinike i respiratorna odeljenja u nekoliko bolnica u Pekingu prebukirana.
Fotografije i video snimci na društvenim mrežama i u državnim medijima prikazuju prepune čekaonice sa krevetima u hodnicima u bolnici u Hebeju. U jednom od izveštaja, roditelji u Đinanu kažu da je polovina učenika u odeljenju njihovog deteta bolesna. Snimci učenika koji rade domaće zadatke u bolnici navodno su izazvali upozorenja lokalnih zvaničnika da škole ne treba da primoravaju decu da uče dok su bolesna. Jedan roditelj je rekao medijima da je nastava u školi njegovog deteta moraala da se obustavi zbog odsustva velikog broja dece.
Prošle nedelje, Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je saopštila da prati porast „nedijagnostikovane upale pluća u dečijim bolnicama u Pekingu, Liaoningu i drugim mestima u Kini“.
Dostupni podaci sugerišu da su stope oboljenja sličnih gripu više nego dvostruko veće u poređenju sa prethodnim godinama, ali su vlasti pripisale porast broja slučajeva početku prve sezone gripa od ukidanja mera od pandemije koronavirusa.
Na konferenciji za novinare, nacionalna zdravstvena komisija pozvala je lokalne vlasti da otvore više klinika za prehlade, produže radno vreme medicinskih ustanova i povećaju zalihe lekova.
„Takođe podsećamo sve da se pridržavaju mera nošenja maski, da često provetravaju prostorije i peru ruke. Podstičemo i ključne grupe poput starijih i mladih da se vakicnišu“, rekao je šef imunizacije Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), Vang Huaking.
„Oni koji mogu da se vakcinišu treba da daju sve od sebe da to i urade kako bi sprečili pojavu zaraznih bolesti“, rekao je on.
Stručnjaci su naveli da porast slučajeva nije izazvan novim patogenima, već širenjem bakterija kao što je mikoplazma pneumonija i uobičajenih patogena uključujući grip, rinovirus, adenovirus i respiratorni sincicijalni virus (RSV).
Kineske vlasti odgovorile su na zahtev SZO da u roku od 24 sata pruže informacije, a potom su dale podatke za koje je SZO rekla da ukazuju na povećanje broja lekarskih konsultacija i bolničkih prijema dece zbog mikoplazma pneumonije od maja, a RSV, adenovirusa i virusa gripa od oktobra. Takođe je rečeno da se ne preporučuju nikakva ograničenja po pitanju putovanja ili trgovine.
Vršilac dužnosti direktora odeljenja SZO za spremnost i prevenciju za epidemije i pandemiju, Marija Van Kerhov, rekla je da je porast slučajeva bolesti u skladu sa „onim sa čime se većina zemalja bavila pre godinu ili dve“.
Danski čelnici zdravlja kažu da je stopa mikoplazme pneumonije, bakterijske infekcije za koju su neki antibiotici beskorisni, dostigla „epidemijski“ nivo.
Danski „Statens Serum Institut“ (SSI) otkrio je da su se stope utrostručile u poslednjih pet nedelja i upozorio da će ove zime više dece biti zaraženo.
Sve ovo dolazi samo nekoliko dana nakon što je Holandija izvestila o sopstvenom alarmantnom porastu dece koja se bore s upalom pluća, sa sličnim izveštajima u Švedskoj.
Širenje slučajeva povećalo je strah da se evropska epidemija zaraze širi kontinentom.
„Mycoplasma pneumoniae“ ili „sindrom belih pluća“ se obično javlja kao blaga bolest koja je slična gripu, a zaraženi pate od groznice, umora, glavobolje, grlobolje i dugotrajnog kašlja.
Slučajevi su najčešći kod dece od šest do 12 godina.
Stručnjaci su ovoj bolesti dali nadimak „atipična upala pluća“, jer penicilin, uobičajeni antibiotik koji inače pomaže u odbrani od bakterijskih infekcija, nema efekta.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.