Preciznost digitalnih satova i narukvica zavisi od parametara koji se mere, ističu fitnes treneri
Nosite li pametne satove? Ako ste makar jednom do sada stavili na ruku "smart watch" onda sigurno znate koje sve funkcije nudi. Osim pulsa i krvnog pritiska, na nekima je čak moguće izmeriti i telesnu temperaturu. UNA je pitala koliko su merenja na pametnim satovima i narukvicama pouzdana i da li baš uvek možemo da se oslonimo na njih?
Nema šta ne mere. Otkucaje srca, krvni pritisak, nivo kiseonika u krvi, pređenu kilometražu, potrošene kalorije... Različite opcije na pametnim uređajima koriste mnogi, ali se na njih najviše oslanjaju oni koji vežbaju. Ipak, koliko verujemo merenjima na pametnim satovima?
Preciznost digitalnih satova i narukvica zavisi od parametara koji se mere, ističu fitnes treneri. Ukoliko je uređaj standardizovan samo za pojedina merenja, veća je, kažu, šansa da ćemo dobiti tačno očitavanje.
"Ne može svaki uređaj biti fantastičan za sve. Jednostavno, postoje uređaji koji su tačni jer se bave samo time, a sa druge strane, satovi imaju mnoštvo funkcija - 10, pa i 50, 60 funkcija. Ne mogu biti u potpunosti tačne sve te funkcije", ističe za UNU Milan Zarić, fitnes trener.
Jako je važno da znamo da nisu sve vrste pametnih uređaja medicinski ispitane, što odmah ukazuje na to da je validnost merenja upitna, naglašavaju lekari.
"Mogu da daju nekada i neke lažne rezultate koji nisu u korelaciji sa pravim nalazom. Tako da, ako primete pacijenti da postoje neko odstupanje, ako se osete loše, mogli bi da se obrate lekaru da provere da li je to stvarno tako ili postoji neki problem sa samim aparatom", kaže za UNU dr Vladimir Čomović, specijalista interne medicine.
Zato svako očitavanje na digitalnom satu treba da uzmemo sa rezervom, poručuju naši sagovornici.
"Relativno skoro nam je bio kovid, pa je ta saturacija kiseonika bila nešto što je strašno aktuelno, kako rade pluća itd, i dosta softvera je nudilo tu opciju saturacije, masa ljudi je to merila pogrešno, nema dovoljno kontakta sa kožom i kaže meni je saturacija ispod 90, to je upala pluća i tako dalje. Zapravo, to je prouzrokovalo mnogo veću štetu, paniku i dramu nego što je koristilo, a da se pravilno koristilo, sigurno bi uticalo dobro na ljude", dodaje Zarić.
Ovi moderni detalji na našim rukama odavno su svojim funkcijama nadmašili obične satove koji uglavnom mere samo vreme. Ako se, zbog svega onoga što nam nude, odlučimo da ih koristimo, ne treba da zaboravimo da su ipak u pitanju samo uređaji koji nipošto ne mogu da zamene lekare.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.