Da li su lekari uvek krivi za ono što smatramo 'lekarskom greškom'?

Poznavaoci njihovih prava i obaveza ističu da je lekar kriv samo u vrlo konkretnim i nedvosmislenih situacijama koji pokazuju da je postupio nesavesno.

Autor: Emilija Pešić
28.10.2022. 20:10
  • Podeli:

Nisu retke situacije da lekari pogreše, poput ove u Narodnom frontu. Takve greške nekada imaju teške posledice. Zato pitamo da li lekari odgovaraju za njih i koliko su kazne adekvatne?

Jelena Krstić je majka jedne od 600 beba koje su nečijim propustom primile fiziološki rastvor umesto vakcine protiv tuberkuloze. Da je greška učinjena saznala je preko društvenih mreža.

"Ja sam videla vest na interentu i da nema interenta ne bih ni saznala da se radi i o mojoj bebi, prosto me niko nije pozvao ni obavestio, ja sam sama morala da pogledam kog datuma je primio da bih shvatila da je on u ugroženoj grupi", kaže Jelena Krstić.

Nemarom ili nezanjem, činjenica je da je propust napravljen.

"Hvala bogu pa je fiziološki ali šta da nije bilo? I to sad mene stavlja u veliku sumnju kao roditelja da svaki put pre nego što ono što treba da radi svaki zdravstveni radnik, da uzmem i pročitam i kažem u redu, možete ili ne želim da vakcinišem dete", zabrinuta je majka.

Ovaj slučaj srećom nije imao veće i fatalne posledice. Ali prošlost svedoči i da je devojka umrla nakon operacije čukljeva, dečak preminuo nakon preloma ruke, a čovek završio u komi nakon rutinskog pregleda. 

Neretko se prst uperi odmah u lekare. Poznavaoci njihovih prava i obaveza ističu da je lekar kriv samo u vrlo konkretnim i nedvosmislenih situacijama koji pokazuju da je postupio nesavesno.

"Dešava se da rodbina preminulih ili lica koja dožive tako neku zdravstvenu tegobu prvo targetiraju lekara bez ikakvih promena, samo puste krivičnu prijavu. U tom postupku izlazi veštak, koji jeste lekarske struke, a njegov je zadatak da nam kaže da li je lekar primenio pravila lekarske struke ili nije. Ako jeste ali se ipak desilo nešto što je fatalno - lekar nije kriv, dakle samo ako je očigledno nepodobno uradio, to bi bio slučaj dođe u Urgentni centar neko što se vidi samo što nije umro i lekar kaže 'ma nije mu ništa, vraćaj ga kući'", kaže advokat Nenad Vojinović.

Vojnović ističe da obaveza lekara nije da nas izleči nego da da sve od sebe da to učini. Ako pored svog truda taj rezultat izostane - lekar ne odgovara. Svaka bolnica funkcioniše po komandnoj odgovornosti, u slučaju Narodnog fronta na nadležnim organima je da ustanove u kom segmentu lanca je napravljen previd i ko je za to kriv. 

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()