Deset minuta trčanja: Ključ za snažniji mozak i bolje raspoloženje

Nedavno istraživanje sprovedeno u Japanu donosi zanimljive uvide u to kako samo deset minuta trčanja može da transformiše vaše raspoloženje i poboljša funkcije mozga

11.10.2023. 09:00
  • Podeli:
trčanje džogiranje priroda trči zdrav život šuma Pixabay-652640944a3d0.webp Foto: Pixabay

Trčanje donosi brojne fizičke prednosti, poput poboljšanja zdravlja srca i krvnih žila, jačanja mišića i unapređenja gustoće kostiju. Međutim, ova aktivnost ima i značajan uticaj na mentalno zdravlje.

Nedavna studija sprovedena od strane naučnika sa Univerziteta Tsukuba u Japanu istraživala je efekte kratkotrajnog trčanja na raspoloženje i funkciju mozga. Rezultati istraživanja su izuzetno zanimljivi. Samo deset minuta umerenog trčanja pokazalo se kao dovoljno da značajno poboljša raspoloženje i funkciju mozga.

Naučnici su ustanovili da trčanje povećava protok krvi u različite delove prefrontalnog korteksa, regije mozga koja igra ključnu ulogu u kontroli raspoloženja i izvršnim funkcijama. Ovaj porast cirkulacije krvi takođe može pozitivno uticati na opštu moždanu aktivnost.

U okviru studije, dobrovoljci su trčali na traci deset minuta, a rezultati su bili impresivni. Grupa koja je trčala iskazala je značajno veći nivo uzbuđenja i zadovoljstva u poređenju sa kontrolnom grupom koja je ostala mirna.

Chorphaka Damrongthai i profesor Hideaki Soya, koautori studije, izrazili su svoje iznenađenje ovim rezultatima. Naglasili su da je deset minuta umerenog trčanja imalo blagotvoran efekat ne samo na izvršne funkcije mozga već i na pozitivno raspoloženje, što se podudaralo sa povećanom aktivacijom bilateralnog prefrontalnog korteksa.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()