Dete vam je dobilo vaške: Ne paničite, pitali smo stručnjake kako da ih se najbrže rešite

Najčešće ih dobijaju deca uzrasta od 3 do 12 godina

Autor: Tijana Škodrić
29.01.2024. 19:25
  • Podeli:

I pored svakodnevne nege najmlađih, može da se dogodi da zasvrbi glava. Iako su veoma male, vaške su vidljive golim okom i lako prenosive. Najčešće ih dobijaju deca uzrasta od 3 do 12 godina, a mi smo proverili koji su pravi tretmani za lečenje i mitove koji se odnose za prenošenje ovih parazita. 

U sećanja iz detinjstva, često se ubraja i jedna zajednička: trebljenje vaški. Tada bi mama položila  detetovu glavu u krilo i do duboko u noć pokušavala da ga spasi svraba. Zaraza vaškama se  najčešće dešava posle rekreativnih ekskurzija ili kada deca prespavaju jedna kod drugih. To je bio slučaj i sa Davorom i njegovom porodicom. 

„Odlučili smo se za salon, jer nam je to delovalo najpraktičnije u tom momentu, jer bismo kod kuće morali da jurimo šampon koji ko zna koliko košta, pa bi morali pažljivo natenane da se česljamo svi međusobno što bi trajalo i trajalo“, kaže roditelj Davor Sopić. 

Tate su koliko-toliko mirne, dok se mame mnogo češće zaraze. Za svaki slučaj, uvek bi trebalo čitava porodica da ode na tretman. Najpre je potrebno tretirati hemijskim sredstvom, zatim i mehaničkim. A sam tretman traje oko sat i po vremena. 

„To je jedna greška koju ljudi često prave, da nešto urade dan, dva-tri i misle da je to gotovo. U stvari zbog prirode tog životnog ciklusa vaški, taj proces treba ponoviti posle sedam do deset dana“,objašnjava za UNU specijalista za uklanjanje vaški Vladimir Gaćeša. 

U potrazi za rešenjem, roditelji umeju da budu kreativni. Jedna od opcija je šišanje, ali i farbanje kose deci, za drugo nam stručnjaci kažu da - ne pomaže. 

„Benzin, petrolej i sirće - to su stvari koje nemaju naročitog efekta. Petrolej pogotovo može da bude naročito štetan. Moze jako da iziritira kožu glave, bukvalno da je sprži“, kaže Gaćeša.  

Ono što je preporuka jeste da roditelji svakako odu u lokalni Dom zdravlja kako bi se vodila  zvanična evidencija o trenutnom stanju i pratio tok kretanja između opština. 

„Vaške su uvek tu, zarazne su jako, slabo šta možete da uradite da se zaštitite. Korisno je na primer kad su deca u kolektivu, u vrtiću, u školi ako je neka duža kosa u pitanju da je vezana u rep, pletenicu ili jos bolje punđu“, ističe Gaćeša. 

U procesu tretiranja dete treba da izbegava kolektiv. Iako je za decu u vrtiću predlog da ostanu kod kuće, za decu u osnovnim školama to ne važi, jer bi propustili gradivo zbog bolesti koja ne utiče direktno na zdravlje deteta.  

„Verovatno ćemo još neko vreme biti pod „panikom“,  gde ćemo proveravati glavu detetu, ali ja sam se navikao da ko ima decu mora da živi sa vaškama“, ističe.

Nažalost, ne postoji jasna preventiva za izbegavanje ovog tipa oboljenja. Kao glavni savet ostaje redovni pregled kose deteta i minimum dva tretmana.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()