Epidemija gojaznosti: Kako pomoći deci da pobede višak kilograma

Više od trećine stanovnika Srbije je gojazno, a posle pandemije virusa korona, posebno su ugrožena deca.

29.09.2022. 19:45
  • Podeli:
hrana pixabay-1664467445500.webp Foto: Pixabay

Loše navike u ishrani, vreme provdeno ispred računara i manjak fizičke aktivnosti mogu biti uvertira u dijabetes ili kardiovaskularne bolesti kod mladih.

Pomfrit i burgeri - omiljena su hrana na velikom odmoru od koje može početi zdravstvena tragedija kod mališana - dijabetes ili visok krvni pritisak.

"80 odsto te dece zadrži gojaznost dok pređe u stariju dob. To može biti veoma opasno jer deca dobijaju mnogo rano dijabetes zbog gojaznosti, a kasnije i celebrovaskularne i klardiovaskularne bolesti koje su vodeće po smrtnosti", kaže Mirsad Đerlek, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja.

Gojaznost smanjuje očekivani životni vek za barem 4 godine, a lekari ističu i da od zdravstvenog prerasta u društveni problem koji mora da se rešava sistemski.

"Pravi trenutak je osnovna škola.Odatle moramo krenuti sa edukacijom naše dece šta nije dobro za zdravlje, kako bi se stvorile zdrave životne navike. Moramo biti svesni da se gojazni bore sa stigmatizacijom koja je nerealna. Ljudi su gojazni i zbog hormonskog disbalansa ili iz genetskih razloga", kaže dr Marija Zdravković, lekarka KBC Bežanijska kosa.

Ta stigma je na trećem mestu posle rasizma i seksizma. 

Dok se u Srbiji iščekuje nacionalna strategija za smanjenje gojaznosti kod dece zasnovana na kontrolisanoj ishrani, svetski stručnjaci predlažu i alternativni put - iskoristiti Tik tok jer sve ukazuje da on može korigovati navike i pomoći adolescentima da se izbore sa viškom kilograma.
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()