Istraživanja u poslednjim godinama pokazala su da ishrana igra veliku ulogu u zdravlju ovog organa
Možda mislite na svoju jetru kao na centar za detoksikaciju vašeg tela, i to je tačno… ali da li ste znali da vaša jetra obavlja više od 500 vitalnih funkcija?
Jetra ima veoma važne uloge u radu organizma, uključujući uklanjanje otpadnih proizvoda, kontrolu imunoloških odgovora i upravljanje nivoom šećera u krvi, navodi Univerzitet Džons Hopkins. Dakle, ono što jedemo svakodnevno može pomoći ili otežati ovom izuzetno važnom organu, piše Healthy.
Istraživanja u poslednjim godinama pokazala su da ishrana igra veliku ulogu u zdravlju vaše jetre. Neke od najboljih praksi za podršku vašoj jetri uključuju održavanje odgovarajuće telesne težine, praćenje holesterola i šećera unutar normalnih granica, ograničavanje unosa alkohola i pridržavanje zdrave, uravnotežene ishrane.
Melisa Prest, portparolka Akademije za ishranu i dijetetiku, kaže da je, zbog mnogih važnih funkcija koje jetra obavlja, „podrška funkciji jetre kroz dobru ishranu vitalna i neophodna.“
Koja je, dakle, najbolja hrana koja može održati vašu jetru u odličnoj formi? Ispostavlja se da hrana koje već volite može da bude korisna za vašu jetru.
Mediteranska ishrana je već godinama jedna od najpopularnijih i od strane lekara preporučenih dijeta, uglavnom zbog svog uticaja na kardiovaskularno zdravlje.
Stručnjaci kažu da je mediteranska ishrana takođe odličan plan za podršku zdravlju jetre.
„Dijete bogate hranom koja je bogata antioksidansima, poput mediteranske dijete, pomažu u smanjenju upale koja može nastati kod bolesti jetre,“ kaže Prest.
Voće je puno antioksidanasa, koji pomažu u smanjenju upale. Prema Prest, neki od najboljih izbora za zaštitu vaše jetre uključuju bobičasto voće, grožđe i brusnice.
Takođe, trebalo bi da uključite tamnozeleno povrće u svoju ishranu kako biste podržali zdravlje jetre.
„Zeleno povrće je bogato vitaminom K, koji je jetri potreban za formiranje krvnih ugrušaka,“ objašnjava Prest. „Zeleno povrće (poput spanaća, kelja, kupusa i raštike) sadrži antioksidanse koji štite jetru i smanjuju upalu.“
Prest preporučuje maslinovo ulje (u umerenim količinama!) kao način da pomognete u prevenciji masne jetre jer može povećati HDL holesterol („dobar“ holesterol), a bogato je vitaminom E i antioksidansima.
Unos dovoljno vlakana je takođe ključan za zdravlje jetre. „Namirnice bogate vlaknima, poput ovsenih pahuljica, pomažu vašem telu da ima redovne stolice i poboljšavaju zdravlje creva. To je važno jer opstipacija sprečava telo da se oslobodi toksina, što može dovesti do nakupljanja, a može biti problem za osobe sa hroničnom bolešću jetre.“ Ciljajte da uključite vlakna u svaki obrok i užinu.
Nensi Reu, pomoćnica direktora za transplantaciju organa i šef odseka za hepatologiju na Univerzitetu Raš, dodaje: „Jetra je najsrećnija uz zdravu ishranu - sa niskim sadržajem ugljenih hidrata i višim sadržajem proteina. Najbolji način da pomognete svojoj jetri da se oporavi je da je ne opterećujete više nego što bi trebala i da obogatite svoju ishranu hranom bogatom antiinflamatornim i antioksidativnim svojstvima.“
Unos dovoljno proteina je takođe bitan za jetru. Prest preporučuje nemasne proteine, poput piletine i ribe, kao i proteine biljnog porekla poput sočiva, graška, oraha i tofua.
„Naša tela su složena, i nikada ne želite da pokušate da izaberete zdravu opciju za jedan organ, a da pritom povećate rizik od drugog problema, poput kardiovaskularnih bolesti,“ upozorava dr. Reu.
„Nemasna mesa kao što su piletina i ćuretina su zdrava za jetru, kao i riba. Iako je dijeta sa višim sadržajem proteina poželjna, izbegavanje zasićenih masti je uvek dobra ideja kako bi se smanjio rizik od raka i kardiovaskularnih bolesti.“
Da bi naša jetra radila optimalno, nije dovoljno samo jesti zdravo - takođe postoje određene namirnice koje treba izbegavati. Fondacija za jetru savetuje ljude da ne konzumiraju hranu bogatu mastima, šećerom i soli, kao i da izbegavaju prženu hranu, uključujući brzu hranu.
Mišel Lai, autorka dijete za isceljenje jetre, preporučuje izbegavanje alkohola, prekomernog šećera i viška kalorija.
„Kada jedete više nego što vaše telo sagoreva, vaša jetra mora obraditi i skladištiti višak energije. Kada unosite previše, to opterećuje jetru. Dakle, smanjenje unosa ili sagorevanje više energije pomoći će održavanju ravnoteže i sprečavanju stresa na jetru,“ kaže dr Lai.
Dr Reu dodatno objašnjava: „Prerađena hrana i jednostavni ugljeni hidrati su pro-inflamatorni i doprinose skladištenju masti i šećera u jetri. Ako imate uznapredovalu bolest jetre, takođe pokušavamo da izbegnemo sirove školjke i možda čak i da izbegnemo izvore proteina koji doprinose proizvodnji amonijaka.“ Prerađena hrana često sadrži velike količine šećera, natrijuma i trans masti, prenosi Danas.
Prest takođe preporučuje izbegavanje duvana.
„Pušenje oštećuje vaše ćelije jetre - i nemojte mešati alkohol sa drogama, jer ova kombinacija može oštetiti jetru.“
Da biste sprečili nealkoholnu masnu jetru, Prest preporučuje održavanje zdrave težine „kretanjem tela barem 30 minuta dnevno i izborom ishrane bogate hranljivim materijama sa vlaknima, voćem i povrćem, i nemasnim proteinima.“
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.