Institut za pedagoška istraživanja i Institut za kriminološka i sociološka istraživanja razvili smernice za razgovor sa decom
U želji da pomognu deci i roditeljima koji su pretrpeli stres povodom tragičnog događaja koji se desio u osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ 03.maja u Beogradu, stručni tim Instituta za pedagoška istraživanja i Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja razvio je smernice za razgovor sa decom namenjene roditeljima.
U smernicama se kaže da ovaj događaj može izazvati različite emocije kod dece, kao što su osećaj straha, panika i anksioznost povodom sopstvene bezbednosti i bezbednosti njihovih bližnjih. Takođe, može biti primetan i osećaj tuge i krivice.
Stručnjaci iz Instituta za pedagoška istraživanja i Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja dali su nekoliko saveta:
1. Započnite razgovor
Može delovati da je teško pronaći pravi trenutak za razgovor. Ipak, izbegavanje razgovora može dovesti do pojačanog osećanja zabrinutosti i zbunjenosti, i ostavlja otvoren prostor za dezinformacije kojima su deca izložena. Objasnite detetu da želite da razumete kako se oseća. Jeste teško, ali ne zaboravite da ste vi svom detetu najveća podrška!
2. Obezbedite sigurnost
Pitajte dete o tome šta ono zna o pucnjavi koja se dogodila i kako se povodom toga oseća. Dopustite deci da izraze svoja osećanja i postave vam sva
pitanja koja imaju. Uverite ih da je normalno to što osećaju i budite iskreni - nemojte lagati. Razrešite svaku potencijalnu zabrinutost koja nije utemeljena (npr. da se pucnjava u školi dešava često, da škola nije bezbedno mesto). Uverite ih da su sa vama sada bezbedni.
3. Normalizujte osećanja
Objasnite detetu da se svi uplaše kada su u opasnosti. Strah je način kako nas naša tela upozoravaju i pripremaju za akciju kada se nešto opasno događa. Pomozite deci da shvate da su njihove prirodne reakcije normalne. Podelite i vaša osećanja, podelite da je normalno biti uplašen i da ste tu, da ste zajedno, na sigurnom.
4. Osmotrite znakove traume
Normalno je da deca budu u nekoj meri zabrinuta povodom pucnjave u školi. Ako vam dete izgleda izuzetno uplašeno, ljuto, ili povučeno potražite stručnu pomoć. Uključite stručnjake za mentalno zdravlje ili kontaktirajte neku od organizacija koje se bave pružanjem podrške deci i roditeljima nakon ovog događaja.
5. Pratite dete u narednom periodu
U narednim danima i nedeljama obratite pažnju na to da li dete ispoljava neke od sledećih simptoma: socijalno povlačenje, promene u ponašanju u odnosu sa vas, vršnjacima ili nastavnicima, teškoće sa spavanjem (zaspivanjem, buđenjem noću i sl.), smanjen ili povećan apetit, glavobolje ili stomačni problemi, impulsivno ili agresivno ponašanje. Ukoliko primetite prisustvo više ovih znakova, ponudite detetu da potražite pomoć od psihologa, psihoterapeuta ili psihijatra sa kojim dodatno može razgovarati o onome što ga muči.
Ne zaboravite na sebe, i vi ste prošli kroz stresnu situaciju. Brinite o sebi, ali brinite i o vašim reakcijama koje mogu uticati na to kako će se dete nositi sa stresnom situacijom. Pokažite detetu da ste tu za njega, da vam je važno da razumete kako se oseća ali ga nemojte siliti ukoliko nije spremno da razgovara. Potrudite se da u narednom periodu intenzivnije osluškujete svoju decu i provedite više vremena sa njima.
Šta neće pomoći
Aktivnosti u prirodi
Gde potražiti pomoć
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.