Onkološki kongres sa najdužom tradicijom, ne samo u Srbiji i regionu već i šire, doprineo je konstantnom razvijanju te grane medicine
U Srbiji godišnje od maligniteta oboli više od 40.000 stanovnika, dok bitku izgubi oko 22 hiljade. Da bi pacijenti iz godine u godinu dobili još bolju negu, naši lekari iskustva i nova saznanja u oblasti onkologije, razmenjuju na Kancerološkoj nedelji, najvećem multidisciplinarnom onkološkom kongresu u zemlji, koji se održava 61. put.
Onkološki kongres sa najdužom tradicijom, ne samo u Srbiji i regionu već i šire, doprineo je konstantnom razvijanju te grane medicine, sve u cilju bolje nege pacijenata.
„Bilo je dosta napredovanja, ne samo mogućnosti da se primaju novi lekovi, inovativni lekovi, nego isto tako broj jedan u edukacije kolegama, gde ima dosta saradnje koja se sklopila između Srbije i drugih zemalja. Broj dva kvalitet dijagnostike, kvalitet radiološke analize“, ističe dr Žozef Gligorov, onkolog na Univerzitetu Sorbona.
Korak dalje, ističe doktor, mora da bude u oblasti skrininga, prevencije i podjednako važno, rane dijagnostike. Susret najvećih imena onkologije na jednom mestu savršena je prilika za dalje usavršavanje.
„Ove godine, najviše će se govoriti o inovacijama u dijagnostici i terapiji za rani karcinom pluća, zatim za rani karcinom dojke, i metastaski, zatim za karcinom pluća, karcinom štitaste žlezde, karcinom endometrijuma, melanom kože, zatim za tumore glave i vrata koji su uzrokovani HPV infekcijom, što je isto velika tema u svetu, i naravno o limfomima će biti reči“, kaže sekretarka 61. kongresa dr Nada Santrač.
Pored predavanja, zajedno sa udruženjem onkoloških hirurga, napravljena je i edukativna radionica za mlade, koji će na taj način saznati kako da počnu istraživanje, što im je dodatni podstrek pored proširivanja kadra.
„Zahvaljujući tome što svi osluškuju potrebe nas kao kliničara u praksi, obim posla se povećava, eto dobili smo mlade kolege koje kroz neko vreme zapošljavamo ljude u nekom pristojnom ritmu, kako ne bi došlo do onih situacija kao na primer 2012. i 2013. godine kada sam ja završila fakultet, da se mladi ljudi jednostavno nisu ni zapošljavali, nisu imali pravo ni na specijalizaciju“, ističe dr Santrač.
Najvažnije je da se skrining još ranije primeni u našoj praksi, ističu stručnjaci, s obzirom na to da je preventivni pregled ključan za rano otkrivanje raka. Zato kada sledeći put budete čuli da se negde održava besplatni skrining, okrenite broj i zakažite.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.