Sumnja se da je neimenovana žena zaražena nakon ujeda 19. jula
Pacijentkinja stara 27 godina iz Severne Makedonije, obolela je od virusa Krimsko-kongo hemoragijske groznice (CCHF), kog prenose krpelji.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, virus ubija do 40 odsto zaraženih, a poznat je i kao "bolest zbog koje krvare oči". Kako su stručnjaci saopštili, CCHF bi mogao da se prenosi putem krvi ili telesnih tečnosti. Iz tog razloga, Velika Britanija je upozorila sve koji putuju na Balkan da budu oprezni.
Sumnja se da je neimenovana žena zaražena nakon ujeda 19. jula tokom posete istočnom delu zemlje. Institut za javno zdravlje Republike Severne Makedonije saopštio je da je žena hospitalizovana četiri dana nakon ujeda, a imala je simptome slične gripu koji su potom eskalirali.
Simptomi CCHF uključuju groznicu, bolove u mišićima, zglobovima i u stomaku, vrtoglavicu, osetljivost na svetlost i mučninu. Česte su i crvene oči, rumeno lice i crveno grlo. Može da dođe i do otkazivanja organa i unutrašnjeg krvarenja.
SZO upozorava da se u teškim slučajevima javljaju žutica, promene raspoloženja i čulne percepcije. Kako bolest napreduje, pojavljuju se i modrice, teška krvarenja iz nosa i nekontrolisano krvarenje na mestima ujeda, koja počinju otprilike četvrtog dana bolesti i traju oko dve nedelje.
Kod dokumentovanih zaraza CCHF, stopa smrtnosti kod hospitalizovanih pacijenata kretala se od devet odsto do čak 50. Oporavak je izuzetno spor.
Bolest je prvi put zabeležena na Krimu 1944. godine, a postala je endemska u Africi, na Balkanu, Bliskom istoku i u nekim zemljama Azije.
Stručnjaci veruju da bi na širenje virusa mogle da utiču i klimatske promene. U Španiji je prijavljeno sedam slučajeva, uključujući i tri smrtna slučaja, iz 2016. godine.
Od maja, SZO je identifikovala CCFC kao jednu od devet bolesti koje mogu da postanu ozbiljna pretnja javnosti.
Šef veterinarske medicine na Kembridžu Džejms Vud, rekao je da bi CCHF u jednom trenutku mogao da dođe i do Velike Britanije „i to putem krpelja“.
Prema SZO, virus sa čoveka na čoveka može da se prenese putem krvi i pljuvačke.
Trenutno ne postoji vakcina za ljude ili životinje zaražene bolešću. CCHF se prenosi na ljude ili ugrizom krpelja ili kontaktom sa krvlju zaražene životinje neposredno nakon klanja.
Domaćini CCHF mogu biti goveda, ovce i koze. Prema SZO, većina obolelih su bili ljudi iz stočarske industrije, kao što su poljoprivredni radnici, radnici u klanicama i veterinari.
Irak se navodno borio protiv ovog virusa prošle godine – 212 incidenata zabeleženo je između 1. januara i 22. maja. Od toga, 169 je prijavljeno samo između aprila i maja. Agencija Frans pres je u maju dodala da je skoro 100 slučajeva i 13 smrtnih, u 2023. godini pripisano žrtvama u Iraku.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.