Kvalitet sna utiče na kognitivne performanse, stres, aktivnost, anksioznost, raspoloženje i umor
Pobrinite se da se temperatura vazduha u vašoj spavaćoj sobi kreće između 20 i 25 stepeni Celzijusa jer je to ključno za dobar san.
Istraživači su otkrili da je spavanje najučinkovitije u tom temperaturnom rasponu.
Kvalitet sna opada kad je temperatura niža i viša od navedenih, upozorili su.
Istraživači s instituta Hinda i Arthus Marcus u SAD-u zamolili su 50 volontera u dobi od 65 i više godina da nose monitore za praćenje sna godinu i pol.
Istraživanje je provedeno u Bostonu, obalnom gradu s toplim i vlažnim letima te hladnim i olujnim zimama, a učesnici su spavali u vlastitim domovima.
Analiza je pokazala da su učesnici najučinkovitije spavali kada je temperatura spavaće sobe bila između 20 i 25 stepeni Celzijusovih. Unutar tog raspona su bili najmanje nemirni, a na temperaturi od 20 Celzijusa su najduže spavali. Kako se temperatura povećavala na 30 Celzijusa, zabeležen je pad učinkovitosti spavanja za od 5 do 10 odsto.
Rezultati ove studije objavljeni su u časopisu Science of the Total Environment. Spomenimo i da nedovoljni kvalitet sna utiče na kognitivne performanse, stres, aktivnost, anksioznost, raspoloženje i umor.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.