Koja je razlika između korone i sezonskog gripa?

Sezonski grip je izuzetno teško razlikovati od korone

18.11.2022. 16:37
  • Podeli:
prehlada kovid kijanje-kijavica-prehlada-alergija-pixabay-1665038307388.webp Foto: Pixabay

Prvi slučaj sezonskog gripa u Srbiji je registrovan početkom meseca i nakon gotovo dve godine izbivanja sa ovih prostora ponovo se vratio na velika vrata, i to mesec dana ranije nego što smo ga očekivali.

Korona potisnula grip prethodnih godina

Poslednje dve godine grip je bio potisnut zbog nadmoći koronavirusa jer je retkost da se dve velike respiratorne epidemije poklapaju. Sa slabljenjem koronavirusa, grip se ponovo vratio.

Prema podacima Instituta "Batut" tokom prošle nedelje je zabeleženo oko 6.000 slučajeva sličnih gripu i to najčešće kod dece, reči su direktorke ove ustanove Verice Jovanović. Dodaje i da je do sada 255.000 osoba vakcinisano protiv gripa.

Sa kovidom je situacija nešto bolja, poslednjih dana registruje se oko 600 slučajeva dnevno.

Sezonski grip i koronavirus, sada kada su se susreli u istoj sezoni, imaju vrlo malo razlika. Zajednička im je većina simptoma: temperatura, bolovi u grlu i mišićima, glavobolja, kašalj i malaksalost.

Kako razlikovati grip od korone

 

Kada je u pitanju grip, "Batut" navodi da od pojave simptoma može proći od jednog do tri dana, a obično kreće sa temperaturom koja prelazi i 40 stepeni i tako povišena ostaje od četiri do šest dana.

Simptomi su vrlo slični simptomima koronavirusa koga sada prate curenje iz nosa, umor, bol u grlu i kijanje pa i temperatura. Jedini pouzdani pokazatelj da ste zaraženi je zapravo samo PCR test ili brzi test na kovid.

Ono što je ostalo isto od prvih zaraženih koronavirusom pa do sada je - zaštita. Često pranje ruku sapunom, nošenje maski, izbegavanje bliskog susreta sa zaraženima i samoizolacija u slučaju zaraze i dalje se podrazumevaju.

Što se tiče sezonskog gripa, najveći broj i najveća učestalost obolevanja se registruje kod dece do četiri godine, zatim od 5 do 14, a onda i kod ostalog stanovništva, kaže Jovanovićeva.

Verica Jovanović kaže da ne može da se tačno predvidi kada će biti najjači udar gripa, ali kada bude na nedeljnom nivou više od 9.000 obolelih pod sumnjom gripa, može se govoriti o drugačijoj dinamici širenje virusa influence. Prema njenim rečima, to se obično dešava krajem godine ili početkom januara.

Apel ostaje kao i prethodnih godina - rizične grupe bi trebalo da prime obe vakcine, i onu protiv gripa, i onu protiv kovida.

Dodaje se i daje prvi registovani oboleli od gripa u ovoj sezoni u našoj zemlji morao da bude hospitalizovan.

 

 


 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()