EU na oprezu zbog ukidanja ograničenja za putovanje u Kini
Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO) potrebno je više informacija da bi procenila najnoviji porast zaraženih koronom u Kini, izjavio je generalni direktor te organizacije Tedros Adhanom Gebrejsus, preneo je danas Rojters.
"Da bi se napravila sveobuhvatna procena rizika od situacije na terenu u Kini u vezi sa koronom, SZO je potrebno više detaljnih informacija“, napisao je Gebrejesus na Tviteru kasno u četvrtak.
Broj obolelih od korone povećao se širom Kine ovog meseca nakon što je Peking ukinuo sprovođenje strategije nulte tolerancije prema korona virusu, uključujući redovno testiranje na kovid.
Južna Koreja, Indija, Italija, Japan i Tajvan kao odgovor uveli su kovid testove za putnike koji dolaze iz Kine.
Na sastanku Komiteta za zdravstvenu bezbednost EU, na kojem se razgovaralo o situaciji u državama članicama, Evropska komisija je pozvala države članice na koordinaciju nacionalnih mera zbog KOVID-19 zaraza u Kini.
Pre sastanka koji je sazvala Komisija, portparol Danijel Feri istakao je da su 7. decembra ažurirane preporuke o slobodnom kretanju unutar EU i putovanju u EU. Ograničenja su ukinuta, ali postoji mehanizam koji može da se aktivira ukoliko to bude potrebno.
"Ako bi epidemiološka situacija to zahtevala, mere vezane za KOVID-19 mogle bi ponovo da se uvedu na koordinisan način", dodao je on.
Komisija je takođe istakla da je B.F7 varijanta koronavirusa, koja preovladava u Kini, već prisutna u Evropi i da broj infekcija "nije značajno porastao".
Portal Politico piše da je evropska komesarka za zdravstvo Stela Kirijakides poslala pismo državama članicama sa apelom da procene svoje nacionalne prakse u vezi sa genomskim nadzorom virusa, da povećaju kapacitete i da sprovedu nadzor otpadnih voda, uključujući otpadne vode sa aerodroma.
"Ako se pojavi nova varijanta virusa SARS-CoV2, bilo u Kini ili u EU, moramo je rano otkriti kako bismo bili spremni da brzo reagujemo", napisala je Kirijakides u pismu.
Istovremeno, ona je najavila da Komisija priprema preporuke za zemlje članice i poziva ih da budu oprezne zbog ukidanja ograničenja za putovanje u Kini koje stupa na snagu 8.januara.
Ona smatra da kineski epidemiološki podaci nisu pouzdani, da je broj vakciniranih nizak i da nema ekvivalentnost između kineskih i evropskih sertifikata za KOVID-19 vakcine ili oporavak.
Italija je prva zemlja koja je ponovo uvela obavezno testiranje na KOVID za putnike iz Kine, ali su zdravstvene vlasti saopštile da nije otkrivena nova varijanta koronavirusa kod putnika iz Kine i da je genomsko sekvenciranje pozitivnih slučajeva pokazalo samo varijantu Omikrona.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.