Legionarska bolest hara komšilukom: UNA provera - da li građani Srbije treba da budu zabrinuti?

Koliko je bezbedno sada putovati?

Autor: Lena Sladojević
19.06.2024. 18:51
  • Podeli:

Tri osobe zaražene bakterijom legionelom preminule su u Zagrebačkom-kliničkom centru. Trenutno je zaraženo još troje pacijenata, a otkrivena je zaraza u još jednoj zagrebačkoj bolnici. 

UNA provera - da li građani Srbije treba da budu zabrinuti i koliko je bezbedno sada putovati, baš sada u vreme godišnjih odmora.

Bakterija legionela izolovana je u vodovodu dve zagrebačke bolnice i zbog toga je pokrenuto ispuštanje tople vode, koja je pogodno okruženje za razvoj bakterija. Takvi slučajevi su se dešavali i kod nas i jedan pacijent koji je bio zaražen, uspešno je izlečen.

"Ova situacija se ne dešava prvi put, već nekoliko puta iz Hrvatske dobijamo te informacije. Povremeno imamo dijagnozu te legioneloze i ovde kod nas u Beogradu, ali relativno retko. S obzirom da je to jedna bolest koja je bakterijska bolest koja se ispoljava zapaljenjem pluća, tako da se to leči kao zapaljenje pluća", kaže infektolog prof. dr Eleonora Gvozdenović.

U Zagrebu su preminule tri osobe, a zaraza je otkrivena u još jednoj bolnici. Zato smo i pitali da li građani treba da budu zabrinuti, posebno oni koji putuju tokom godišnjih odmora?

"Svaka bolest je različita kod različitih ljudi, ne mogu te bolesti da budu potpuno iste. Tako da od toga kakav će ishod bolesti biti zavisi sa jedne strane od klice koja je izazvala tu bolest, sa druge strane zavisi od reakcije organizma na tu klicu, a treća strana je zavisi i od prethodnog stanja organizma", dodaje Gvozdenović.

Koji je savet za medicinsko osoblje da do takvih situacija ne dolazi u bolnicama?

"Ovde se potpuno jasno piše da je ta klica bila u tom sistemu tople vode i to je poznato da se ona nalazi u toplim vodama - šta je savet? Pa to su te preventivne specifične mere da se peru ruke, da se vodi računa kako se menja posteljina da se govori pacijentima šta treba da rade i to su takozvane domaće navike, higijenske koje smo naučili kod kuće, kako treba da se ponašamo", zaključuje Gvozdenović.

Naša sagovornica dodaje da bakterija legionela reaguje na antibiotike koji su opšte poznati (eritromicin, longacef, penicilin???) Bakterije i virusi su svuda oko nas, kako kaže, i zato je pre svega važno imati dobre higijenske navike. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()