Naučnici napravili aparat koji detektuje virus kovid-19 u vazduhu

Za izradu detetktora potrebno između 1.400 i 1.900 dolara u istraživačkoj laboratoriji, što znači da bi aparat u prvo vreme bio nešto skuplji da bi se koristio u kućnim uslovima

17.07.2023. 11:16
  • Podeli:
coronavirus-4994442-koronavirus-kovid19-covid19-pixabay.jpg Foto: Pixabay

Naučnici univerziteta ''Vašington'' u Sent Luisu u Misuriju konstruisali su uređaj koji može da otkrije prisustvo virusa koji izaziva kovid-19 u vazduhu za svega nekoliko minuta.

Kako prenosi Sajens njuz, aparatu, malo većem od tostera, potrebno je pet minuta da otkrije sedam do 35 virusnih čestica po litru vazduha, što je otprilike jednako ''osetljivo'' koliko i testovi nazalnih briseva PCR.

''Ovaj detektor uvlači 1.000 litara vazduha po minuti, nakon čega se virusi pomoću ''mini-ciklona'' hvataju unutar aparata i koncentrišu za analizu. Neuhvaćeni virusi u tečnosti filtriraju se iz vazduha pomoću HEPA filtera pričvršćenog na uređaj. Nakon pet minuta sakupljanja, tečnost se pumpa u biosenzor'', rekao je jedan od naučnika sa univerziteta Rajan Čakrabarti.

On dodaje da se unutar biosenzora nalaze nanotela koja šiljatim proteinima hvataju virus u prolazu, nakon čega struja prođe kroz nanotela, izazivajući oksidaciju tirozinskih aminokiselina u proteinu šiljaka ili gubitak elektrona i tako uređaj detektuje oksidaciju i signalizira da je virus prisutan u vazduhu.

Da bi testirali detektor, istraživači su poslali uređaj u stanove dve osobe koje su imale kovid-19 infekcije.

Međutim, potrebno je prevazići još nekoliko prepreka, među kojima je to da je aparat bučan kao usisivač ili kao telefon dok zvoni, što je previše glasno da bi se aparat koristio u kancelarijama ili učionicama.

Sajens njuz dodaje da je za izradu detetktora potrebno između 1.400 i 1.900 dolara u istraživačkoj laboratoriji, što znači da bi aparat u prvo vreme bio nešto skuplji da bi se koristio u kućnim uslovima, ali da je moguće priuštiti ga za upotrebuu u bolnicama, aerodromima i drugim javnim prostorima.

Čakrabarti je istakao da postoji mogućnost da se u budućnosti konstruišu slični aparati koji bi mogli da otkriju i druge respiratorne viruse, kao što je grip ili respiratorni sinusni virus.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()