Nova tehnika uliva nadu pacijentima: Lekari rekonstruisali stomačne mišiće tkivom sa butine i leđa

Do sada je posle uklanjanja organa i tkiva pacijentima postavljana samo mrežica i novi sloj kože

13.11.2023. 17:27
  • Podeli:
transplatacija bolnica operacija pixabay-1665585552332.webp Foto: Pixabay

Rekonstrukcija mišića stomaka mišićima sa butine i leđa kako bi u potpunosti obnavljao njegove funkcije, nova je tehnika koju je bolnica Sant Pau u Barseloni primenjuje za hiruršku rekonstrukciju abdomena kod pacijenata sa onkološkim oboljenjima ili drugim zdravstvenjim stanjima kojima su u operaciji uklonjeni neki od unutrašnjih organa i tkiva zahvaćenih kancerom ili oštećenih na drugi način.

Ova intervencija je pionirska u svetu, piše El Pais.

"Na ovaj način poboljšavamo kvalitet života pacijenata koji se vraćaju normalnom životu", izjavili su se lekari na prezentaciji tehnike.

Do sada je posle uklanjanja organa i tkiva pacijentima postavljana samo mrežica i novi sloj kože.

"To je značilo gubitak mišića, koji je najvažnija struktura za stvaranje bilo kakvog prirodnog pokreta, kao što je ustajanje sa stolice ili ulaganje drugih napora", objašnjava dr Manuel Fernandez Garido, asistent Službe za plastičnu hirurgiju u bolnici Sant Pau.

Izbor mišića zavisi od veličine područja koje treba rekonstruisati

Za ovu proceduru biraju se odgovarajući mišići koji mogu da vrše sličnu fuinkciju kao i stomačni.

"Izbor mišića zavisi od veličine područja koje treba rekonstruisati i onog koji najviše liči na područje koje se mora popraviti. Koristimo mišiće koji stvaraju minimalne funkcionalne i estetske posledice", kaže Fernandez Garido.

Do sada urađeno 5 intervencija

U ovoj bolnici obavljeno je pet intervencija ovog tipa do sada. Prva je urađena pre godinu dana na pacijentkinji koja je imala saobraćajnu nesreću 2019. godine.

"Pre rekonstrukcije mogla sam da vodim relativno normalan život, ali moja creva su bila veoma rastegnuta i već tada sam pretpostavila da ću biti lošeg zdravlja. U bolnici su mi ponudili mogućnost da se operišem ovom tehnikom i posle rekonstrukcije se osećam kao pre, četiri godine starija, ali sa više entuzijazma. Sada čak idem na plivanje. Oduševljena sam", izajvila je pacijentkinja.

Operacija traje i do 12 sati

Novi mišić se modeluje i postavlja u zoni primaoca kao što je bio resecirani i krvni sudovi i nervi novog mišića se spajaju sa onima u zoni primaoca, koristeći nerv prvobitnog mišića. Rekonstrukcija omogućava novom mišiću da se kontrahuje kao original tokom vremena, postižući potpuno istu funkciju.

Ove operacije mogu da traju i do 12 sati. Nakon intervencije, pacijenti moraju da miruju kako se novi mišić ne bi pomerio. Otpust iz bolnice je obično nakon 15 dana, a pacijent nosi i specijalni kaiš od tri do šest meseci da bi zadržao stomak.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()