Svest o razlozima zbog kojih preterujemo može da nam pomogne da sledeći put napravimo drugačiji izbor
Svi imamo tendenciju da se prejedamo s vremena na vreme. Ali ako to postane uobičajena pojava, može biti uzrok dobijanja nezdrave težine i može dovesti do poremećaja u ishrani.
Svest o tome zašto se prejedamo - a razlozi mogu uključivati dosadu, nedostatak sna i dijetu - može da nam pomogne da sledeći put napravimo drugačiji izbor.
“Prejedanje je kada jedemo više nego što smo gladni, što kod svake osobe može da bude drugačije", kaže dr Suzan Albers, psiholog.
Ako se prejedemo, možemo da se osećamo tromo, usporeno i kao da ćemo da "puknemo".
Osim toga možemo da imamo:
"Prejedanje je drugačije od poremećaja prejedanja. U slučaju prejedanja, često se osećamo van kontrole. Razlog za prejedanje često mogu da budu emocionalni razlozi (emocionalno prejedanje). Međutim, može da bude i da je ono što jedemo zaista ukusno i da uživamo u tome tako da nastavljamo da jedemo iz zadovoljstva", objasnila je dr Suzan Albers.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.