Ovu bolest pluća karakteriše ograničen protok vazduha u disajne puteve
Legendarni pevač YU-rok scene i frontmen benda Riblja Čorba, Borislav Bora Đorđević, poznatiji kao Bora Čorba, preminuo je u Ljubljani u 72. godini nakon komplikacija koje su bile povezane sa hroničkom opstruktivnom bolesti pluća, tzv HOBP od koje je godinama patio.
Kako je pre par dana izjavio njegov menadžer Bora Đorđević je u Kliničko-bolničkom centru Ljubljani bio intubiran zbog komplikacija uzrokovanih hronično obstruktivnom bolesću pluća. Lekari su učinili sve da se njegovo zdravstveno stanje popravi, posebno bubrezi i jetra, za šta je dobijao odgovarajuću terapiju dok se muzička legenda junački borila.
Ovu bolest pluća karakteriše ograničen protok vazduha u disajne puteve, koje je obično progresivno i udruženo sa zapaljenjskom reakcijom pluća na štetne čestice ili gasove. Kao što sama reč hronična kaže, to znači da se ova bolest nije povlačila povlačila, a opstruktivna – da je delimično blokila protok vazduha u disajnim putevima muzičke legende.
Kod bolesnika sa HOBP manji su otvori disajnih puteva, zbog čega u njih ulazi manje vazduha jer zidovi disajnih puteva vremenom zadebljaju i oteknu, te se stisnuti pod uticajem malih mišića koji ih okružuju. U njima se tada stvara sluz koju bolesnik iskašljava.
Od HOBP najčešće obolevaju pušači ili bivši pušači, osobe koje žive u kućama sa mnogo gasova (sagorevanje u pećima za zagrevanje prostorija) ili one koje su radile na mestima gde je bilo puno prašine i dima. Većina bolesnika sa HOBP ima preko 40 godina, ali mogu oboleti i mlađi ljudi.
Osobe koje boluju od HOBP žale se na kašalj i iskašljavanje sluzavog ili "prljavog" ispljuvka, otežano dišu, guše se, ostaju bez daha prilikom fizičkog napora i potrebno im je duže vreme da se oporave nakon prehlade. Sa napredovanjem bolesti, tegobe postaju sve izraženije. Većina pacijenata kasno se javlja lekaru i smatra da je kašalj normalna pojava zbog pušenja.
Kada se i jave lekaru obično prestaju sa pušenjem i izbegavaju zadimljene prostorije, a uglavnom dobijaju i redovne terapije, lekovi koji otklanjaju simptome širenjem disajnih puteva, smirivanjem upale i infekcije, a po potrebi i druge za jačanje snage srčanog mišića.
U uznapredovalom stadijumu oboljenja, kada je kiseonik u krvi znatno niži, bolesnicima koji ispunjavaju uslove propisuje se dugotrajna oksigenoterapija u kućnim uslovima koja podrazumeva upotrebu kiseonika preko aparata koji se zove koncentrator kiseonika u kućnim uslovima. Tako je pacijent na stalnoj oksigenoterapiji (najmanje 16 sati u toku dana), i manje su potrebe za bolničkim lečenjem.
HOBP je bolest od koje svake godine oboleva sve više ljudi i predstavlja veliki zdravstveni i socio-ekonomski problem pa je prevencija u smislu prestanka pušenja najbolji način za smanjenje učestalosti tog oboljenja.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.