Od dijabetesa u svetu boluje 537 miliona ljudi, kakva je situacija u našem regionu?

Prema zvaničnim podacima, u Srbiji dijabetes ima 11 odsto građana, dok je u Hrvatskoj taj procenat oko 8 odsto, dok je u BiH taj broj dosta veći

Autor: Amela Čilić
14.11.2022. 22:27
  • Podeli:

Svakih 5 sekundi jedna osoba u svetu umre od dijabetesa, a polovina ih je mlađa od 60 godina. I u našem regionu podaci su poprilično zabrinjavajući, ali ako se otkrije na vreme – život sa dijabetesom ne mora biti težak.

Umesto čekanja da pacijenti dođu njima, lekari su izišli u trgovačke centre, dvorane, pa čak i tramvaje – jer testiranje je prvi i najvažniji korak ka lečenju. Postupak je vrlo jednostavan, a rezultati spremni za manje od minut.

"Pa evo, budući da mi je sve tu, rekao sam sebi zašto da se ne testiram, ovako besplatno u tramvaju", kaže za UNU Matej iz Zagreba.

"Ja verujem da imam i šećer, jer dosta vode pijem noću. Sigurno po dva litra noću pijem i inače imam dosta bolesti", kaže Gordana iz Beograda za UNU.

Samo za vreme našeg snimanja u zagrebačkom tramvaju 4 osobe su saznale da imaju povišen nivo šećera, odnosno iznad 7,8 – nakon jela.

Oko 8 odsto građana u Hrvatskoj zna da živi sa dijabetesom, dok lekari smatraju da je stvaran broj oko 13 odsto.

Slični su podaci i u Srbiji gde zvanično dijabetes ima 11 odsto građana, ali se računa da je stvarna brojka za oko 5 odsto veća, dok u BiH registar obolelih još nije zaživeo. Podaci, međutim, pokazuju da na 1.000 stanovnika, njih 270 živi sa ovom bolešću, što bi bilo neverojatnih 27 odsto.

Dijabetes u početku ne boli, ali njegove komplikacije su izrazito teške i zahvataju sve organe.

"Prvi simptomi se uopšte ne pojavljuju, već dođu onda kad je šećer povišen. A to je povećana žeđ, pojačano mokrenje, dobijanje na težini, umor. To su sve simptomi koji mogu proći kao – nije mi ništa", kaže dijabetolog Manja Prešek iz Zagreba.

Ali dok na dijabetes tipa jedan ne možemo uticati, tip dva možemo u dobroj meri sprečiti.

"Uzročnici tog stanja su brz život, stres, duvanski dim, alkohol i energetski napici, fizička neaktivnost. Svi smo u nekim poslovima za računarima, svi puno sedimo – ne odvajamo dovoljno vremena za sebe", kaže za UNU Stojanka Pejčić, patronažna sestra Doma zdravlja Voždovac.

"Osobe koje živi sa dijabetesom tipa jedan konstantno hodaju po tankoj žici. S jedna strane im je hipoglikemija – nizak šećer, s druge je hiperglikemija – visok šećer. Taj šećer se često menja i vrlo ga je teško održavati na optimalnom nivou", kaže Jelena Škrbić Radić, predsjednica Udruženja Dijabet No1.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()