Novi plan lečenja testiran je na pacijentima više od deset godina
Lekari hvale novi način lečenja raka grlića materice koji smanjuje rizik od umiranja za 40 odsto, što je najveći napredak u borbi protiv te bolesti u poslednjih 25 godina.
Rak grlića materice je četvrti najčešći rak kod žena širom sveta, sa oko 660.000 novih slučajeva i 350.000 smrtnih slučajeva svake godine, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije.
U Velikoj Britaniji svake godine ima oko 3.200 slučajeva i 800 smrtnih slučajeva. Mnogi pacijenti su u 30-im godinama, a uprkos poboljšanju nege, rak se vraća u čak 30 odsto slučajeva, piše The Guardian.
Novi plan lečenja testiran je na pacijentima više od deset godina iz Ujedinjenog Kraljevstva, Meksika, Indije, Italije i Brazila.
Uključuje kratak ciklus hemoterapije pre nego što se pacijenti podvrgnu hemoradijaciji, standardnom tretmanu za rak grlića materice koji uključuje kombinaciju hemoterapije i radioterapije.
Istraživanje je sprovedeno na 500 obolelih žena iz nekoliko zemalja u periodu od deset godina, kod kojih se rak nije proširio na druge organe.
Novi režim lečenja obuhvata kratku indukcionu hemoterapiju u trajanju od šest nedelja, nakon čega se pacijentima podvrgava radioterapiji i tzv. hemoradioterapija na nedeljnoj bazi.
Kontrolna grupa je tokom studije primala samo standardnu hemoterapiju.
Studija koju je sproveo Univerzitetski koledž u Londonu objavila je da su rezultati treće faze kliničkog ispitivanja pokazali smanjenje rizika od smrti od ove bolesti za 40 odsto i smanjenje rizika od recidiva raka za 35 odsto u roku od najmanje pet godina. Njihovi nalazi su objavljeni u časopisu Lancet.
Dr Meri Mekormak, vodeći istraživač suđenja na UCL, rekla je za Gardijan da je ovo otkriće najznačajniji napredak u lečenju raka grlića materice od kraja prošlog veka.
"Ovo je najveći napredak u preživljavanju od uvođenja hemoradijacije 1999. godine. Svako poboljšanje preživljavanja pacijenata obolelih od raka je važno, posebno kada se lečenje dobro toleriše i daje relativno kratko vreme, omogućavajući ženama da se relativno brzo vrate svom normalnom životu."
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.