Hrana bogata dokozaheksaenskom kiselinom može da preokrene neke od efekata prejedanja
Ako ste se našli u situaciji da ste bili gladni, a zatim, u nedostatku uravnoteženih obroka, posegnuli za visokokaloričnom hranom koja nije nutritivno bogata, ne morate da brinete.
Istraživanje sa UCLA otkrilo je da hrana bogata dokozaheksaenskom kiselinom, ili DHA omega-3 masnom kiselinom, može preokrenuti neke od efekata prejedanja.
Masne ribe kao što su divlji losos i sardine i skuša sadrže više od 10 puta DHA od drugih izvora kao što su orasi, spanać i cela zrna. Ovo je dobro znati jer DHA štiti mozak od upalnih oštećenja, poboljšava učenje i pamćenje i leči moždano tkivo oštećeno fruktozom. Losos je takođe odličan izvor selena i vitamina D.
Kada vam je muka nakon prejedanja, čia i lanene semenke su odličan izbor. Sadrže mnoštvo omega-3 masnih kiselina u samo dve supene kašike, a takođe su pune vlakana koja pomažu u hranjenju crevnih bakterija i pomažu u gubitku težine. Pored toga, ova vlakna takođe pomažu da izbacite sve toksine koje ste konzumirali.
Samo jedna četvrtina šoljice oraha nudi više od 133 odsto preporučenog unosa omega-3 masnih kiselina. Studija Jejla iz 2015. sugeriše da bi njihovo konzumiranje moglo dovesti do sveukupne zdravije ishrane. Istraživači su otkrili da dodavanje 60 grama oraha dnevnoj ishrani tokom šest meseci dovodi do manjeg unosa nezdravih grickalica.
Sok od aloe vere je ukusan način za čišćenje organizma nakon prejedanja. Nutricionista Niki Ostrover navodi da je ovo prva stvar koju preporučuje svojim klijentima nakon što preteraju sa konzumiranjem alkohola. Ovaj sok je pun vitamina, minerala i aminokiselina.
British Journal of General Practice navodi da aloe vera može smanjiti upalu creva i pomoći u popravljanju oštećenja u crevima. Takođe može povećati zdrave bakterije u crevima koje pomažu u varenju.
Čorba od kostiju ili temeljac takođe pomaže nakon prejedanja. Nutricionista Ostover navodi da su kuvane supe od kostiju lako svarljive, nadoknađuju izgubljene minerale i hranljive materije i jačaju creva. Supa omogućava telu da apsorbuje kalcijum, magnezijum, fosfor i minerale u tragovima.
Takođe obezbeđuje glukozamin, koji ublažava bol, i glicin, glutamin i prolin, koji nude niz prednosti. Deluje na jačanju imunog sistema, sprečava upale, popravlja crevnu sluzokožu i reguliše šećer u krvi.
Koren maslačka od kojeg se pravi ovaj čaj prepun je vitamina A, C i D. Takođe sadrži cink, gvožđe, magnezijum i kalijum. Osim toga, ima više beta-karotena po porciji od šargarepe. Za razliku od listova maslačka, čaj nije gorak, a ublažava i nadutost.
Ako ste preterali sa šećerom, uključite u ishranu probiotik. Na ovaj način povećaćete hlorovodoničnu kiselinu koja će vam pomoći u varenju, a sve te dobre crevne bakterije pomoći će da se upije i razgradi šećer koji ste uneli.
Fermentisano povrće kao što su kiseli kupus, kimči ili kiseli krastavci vraćaju hranljive materije obezbeđujući punu dozu vitamina C, svih vitamina B grupe i bogatog dela aminokiselina, posebno lizina i metionina.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.