Alergije su postale epidemija 21. veka
Proleće bi prirodno trebalo da izazove sreću, ipak, neki od nas ovo godišnje doba dočekuju sa zebnjom jer znaju da dolazi svrab očiju, kašalj i kijavica. Za te simptome kriva je najmasovnija bolest na svetu - alergije.
Alergije su postale epidemija 21. veka, a preko dva miliona stanovništva u Srbiji ima alergije, tvrde alergolozi.
Umesto da se nadate da je sve u redu, najbolje je otići kod lekara na testiranje.
"Što se tiče alergija savetujemo da se obrate otorinolaringologu, ili pulmologu zavisi koji tip alergija ili simptome imaju", kaže za UNU Snežana Vardić iz Nacionalnog udruženja "Alergija i ja".
"Ono što može biti neka vrsta prve pomoći jesu antihistaminici, lekovi koji smanjuju alergijske reakcije, ipak pre nego što ih uzmete treba da imate bar neku konsultaciju sa vašim lekarom", dodaje specijalista dermatovenerologije Jovana Pešić.
"Ono o čemu se možda malo priča jesu imunoterapije za lečenje koja deluje na sam uzrok problema, ne rešava samo simptome", dodaje Vardić.
Preventiva je i izbalansirana ishrana sa više voća i povrća. Prethodnih godina se pojavila i masovna alergija na sunce, te treba izbegavati direktno izlaganje između 11 i 16 časova i koristiti zaštitne faktore. Iako za tu alergiju ne postoji testiranje, za druge ima rešenja.
"Postoje dve vrste testiranja, to su pik i peč vrste i testiranja, pik su inhalacione varijante, drvo, polen, alergija na buđ, prašinu, peč je kod alergijskog dermatitisa, reakcije na boje, parfeme, nikl i postoji baterija koja sadrži 30 najčesćih alergena koji se testiraju na leđima", dodaje Pešić.
Zabrinjavajuća je činjenica da se alergije sve češće javljaju i kod beba, uzroci za to su - okruženje.
"Možemo slobodno da govorimo o hrani koju jedemo, o vazduhu koji dišemo, zagađenost je sve veća, kako kod nas tako i u svetu, sve su to nek i uzroci pored genetskog osnovnog", dodaje Vardić.
U Srbiji je najmanja svest o nutritivnim alergijama, ali tačnih istraživanja o stanju nacije nema jer, između ostalog nema dovoljno alergologa, primećuju stručnjaci.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.