"Porodice donora su junaci našeg doba": Izvršene tri transplantacije srca posle 30 godina

Jedan od tri pacijenta kojima je izvršena transplantacija srca jeste i bivši fudbaler Miloš Šestić

23.12.2024. 11:26
  • Podeli:
srce, operacija, transplantacija organa srca - profimedia-0823184509-671270575a084.webp Foto: Profimedia

Direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje Milovan Bojić izjavio je da je trenutno na listi čekanja za transplantaciju srca 41 osoba i istakao da je u toj zdravstvenoj instituciji posle 30 godina izvršeno tri transplantacije srca. On je rekao da pacijenti koji čekaju tu operaciju najčešće ostaju u Institutu nekoliko dana kako bi im se uradile kompletne analize i napravio precizan pregled stanja, kao i da se za njihovo lečenje koriste najsavremeniji lekovi koji štite njihova srca od daljeg propadanja.

Prema Bojićevim rečima, cilj je da se pacijenti dovedu u optimalno stanje kako bi transplantacija imala smisla. Objašnjava da postupak izgleda tako da najpre Centar za biomedicinu obavesti Institut da postoji potencijalni donor - pacijent sa moždanom smrću, sa utvrđenim parametrima, ali se čeka saglasnost rodbine.

"Pozivamo bar tri takva pacijenta, iako ne znamo da li će rodbina dati saglasnost, oni dolaze u bolnicu. Kada vidite pacijente koji dolaze da dobiju novo srce, a ne znaju ko će od njih biti taj srećnik, njihov pogled i želja za životom su nešto što ću zauvek pamtiti. Svestan sam da će dvojica od njih ovog puta ostati bez transplantacije, ali morate im dati nadu i optimizam. Kada rodbina konačno da saglasnost, naša ekipa odlazi sa odgovarajućom opremom, skidamo srce sa potencijalnog donora, zatim jetru, bubrege... Moram naglasiti da je, kada rodbina da saglasnost, bar pet ili šest života spašeno", rekao je Bojić za K1 televiziju.

Ističe da su porodice donora junaci našeg doba, jer su se izdigli iznad granica svoje tuge koja je beskrajna. 

Dodaje i da prema zvaničnim podacima Instituta "Batut", 2019. godine u Srbiji je od kardiovaskularnih bolesti umrlo 56.305 ljudi, odnosno 151 osoba dnevno. 

"To je alarmantna cifra i zato se moramo boriti svim silama da taj procenat smanjimo. Danas je broj smanjen na oko 50.000, ali moramo nastaviti da ga smanjujemo, kako bi to bilo u korist naše države i njene budućnosti", rekao je Bojić.

Jedan od tri pacijenta kojima je izvršena transplantacija srca jeste i bivši fudbaler Miloš Šestić, za koga Bojić kaže da je operisan 29. novembra, a da će Novu godinu dočekati kod kuće.

"To je za nas, lekare i sve zaposlene koji smo brinuli o njegovom zdravlju, izuzetno značajna vest. Njegovi prijatelji i sportski radnici, koje odavno nisam čuo, neprestano su zvali, pokazujući ogromnu podršku. Ovo je velika i ohrabrujuća vest za sve one koji čekaju transplantaciju. Šestić je poseban i legendarni fudbaler. Njegovo srce je ušlo u fazu srčane slabosti, povremeno funkcionišući dobro, a povremeno loše. Došao je u situaciju da je njegov srčani mišić toliko propao da, uprkos svim našim merama i metodama lečenja, najkvalitetnijem mogućem tretmanu, jedina šansa bila transplantacija srca. To je bio dodatni izazov jer Šestić ima 69 godina, što je donja granica za transplantaciju, a uz to je imao i pridružene bolesti", rekao je Bojić.

Kao poseban izazov on je naveo to što je donorsko srce koje je Institut dobio imalo 65 godina.

"Ne postoji nijedan centar na svetu koji bi požurio da uradi transplantaciju u ovom slučaju, znajući sve poteškoće i rizike, ali mi smo hrabro pristali, bez dileme. U odlučivanju je učestvovao i sam pacijent, ali smo želju da pomognemo prihvatili s punim poverenjem, koristeći naše znanje, stručnost i nauku. Ponosim se svojim timom i centrom za srčanu slabost, kako smo ga lečili i pripremali za operaciju. Pacijent se posmatra sa svih mogućih aspekata", zaključio je Bojić.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()