Postoje namirnice koje čine čuda protiv prehlade i gripa, koristite ih i pomozite sami sebi

Konzumacija raznovrsne bogate hrane koja smanjuje upalu i povećava aktivnost antioksidanata definitivno može da pomogne u podršci vašem imunološkom sistemu

31.12.2023. 10:44
  • Podeli:
prehlada, grip, bolest, voće, lekovi - shutterstock-65746fd6053e8.webp Foto: Shutterstock

Pravilna ishrana u zimskim mesecima može biti ključna za jačanje imunološkog sistema i sprečavanje prehlada i gripa.

Na primer, probiotička hrana poput jogurta i kiselog kupusa održava ravnotežu crevne mikrobiote, podržavajući imunološku funkciju. Hrana bogata antioksidansima, poput voća, povrća, čaja, oraha i tamne čokolade, kao i dodaci poput belog luka, đumbira i Manuka meda, mogu pomoći u smanjenju oksidativnog stresa, ublažavanju upala i olakšavanju simptoma bolesti.

U zimskim mesecima, kada prehlade i grip postaju česti, pravilna ishrana može biti ključna za očuvanje imunološkog sistema i borbu protiv bolesti. Otkrijte koje namirnice mogu delovati preventivno i pružiti podršku organizmu u borbi protiv virusa, da ne biste praznike dočekali bolesni.

Pileća supa je omiljena namirnica kada se prehladimo, ali dijetetičar nutricionista Rijanon Lambert rekla je da postoji još nekoliko namirnica koje jačaju imunitet.

"Ne postoji nijedna hrana ili suplement koji će vam pružiti zaštitu od bolesti uzrokovanih bakterijama, virusima i drugim faktorima. Ali, konzumacija raznovrsne bogate hrane koja smanjuje upalu i povećava aktivnost antioksidanata definitivno može pomoći u podršci vašem imunološkom sistemu", rekla je autorka najprodavanijeg časopisa "Nauka o ishrani".

Od jogurta i belog luka, do zelenog čaja i čokolade, evo pet grupa hranljivih namirnica koje treba da jedete kada ste bolesni.

Probiotička hrana

Jogurt ili kiseli kupus možda nisu prva stvar za kojom želite da posegnete kada ste bolesni.

Ali registrovani nutricionista je savetovao da im date šansu:

"Probiotička hrana je hrana koja sadrži žive bakterije koje pomažu u održavanju zdravlja creva", rekla je Lambertova.

"Oko 70 odsto našeg imunološkog sistema nalazi se u crevima, tako da održavanje dobrog balansa bakterija u crevima može pomoći u podršci imunološkoj funkciji. Kada ste bolesni, posebno ako ste uzimali antibiotike, vaša crevna mikrobiota može biti poremećena, što dovodi do neravnoteže bakterija."

Dijetetičarka je predložila da povećate unos probiotičke hrane, poput jogurta, kefira, soje, kiselog kupusa kako biste “uveli prijateljske bakterije u vaš probavni sistem i pomogli u obnavljanju ove ravnoteže”.

Hrana bogata antioksidansima

Određene vrste voća i povrća takođe mogu učiniti mnogo dobra vašem telu kada ste bolesni - kao i čokolada.

Dijetetičarka je predložila dodavanje hrane bogate antioksidansima u vašu ishranu kada ste bolesni, jer ona "može doprineti smanjenju oksidativnog stresa dok podržava imuni sistem i ublažavaju upale, što je sve korisno za proces ozdravljenja".

Namirnice bogate antioksidansima uključuju voće kao što su borovnice, maline i pomorandže, povrće poput brokolija, spanaća i šargarepe, zeleni čaj, orahe i tamnu čokoladu, dodala je ona.

Beli luk

Možda vam se čini čudno, ali ljute lukovice belog luka imaju mikrobna svojstva jer sadrže alicin.

"Postoje neka istraživanja koja sugerišu da mikrobni element belog luka može pomoći u borbi protiv bakterija i virusa koji se obično povezuju sa bolestima poput prehlade i gripa. Dodajte ga svojoj večeri ili ručku da biste pružili ukusan udarac bakterijama i podržali svoje blagostanje", predložila je ona.

Đumbir

Đumbir ima dugu istoriju kao biljni lek za bolesti, objasnila je Rijanon.

"Pokazalo se da pomaže kod mučnine i uznemirenog stomaka. Možete dodati đumbir u čitav niz jela, poput karija i supa, ili čak možete da ga pijete sirovog u čaju."

Manuka med

Možda su vam u detinjstvu davali med da ublažite bol u grlu.

"Manuka med - koji se razlikuje od običnog meda zbog svojih jedinstvenih antibakterijskih svojstava koja se pripisuju nektaru drveta Manuka - istraživan je za potencijalne zdravstvene koristi u pružanju olakšanja od bolesti. Može biti umirujući dodatak toplim napitcima poput čaja sa limunom za upalu grla i kašalj", zaključila je Rijanon Lambert.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()